Stíhacie lietadlá

Americké a afganské bojové lietadlá v nedeľu spoločne zbombardovali desať zariadení na výrobu ópia, ktoré sú pod kontrolou Talibanu. Išlo vôbec o prvé použitie stealth stíhačiek F-22 pri náletoch v Afganistane.

Spoločnosť Saab oznámila, že nová stíhačka Gripen E letela po prvýkrát nadzvukovou rýchlosťou. Lietadlo prelomilo zvukovú bariéru 18. októbra počas letu nad Baltským morom.

Hoci F-35 predstavuje technologicky najvyspelejšie lietadlo súčasnosti, je celkom na mieste, zaoberať sa aj nedostatkami a slabinami, ktoré ho dodnes trápia.

V októbri 2014 uzavrela Brazília so švédskym Saabom zmluvu vo výške 5,4 miliárd amerických dolárov. Predmetom tohto kontraktu je nákup 36 lietadiel JAS-39E/F Gripen, ktorých výroba by sa mala začať už onedlho.

Ambiciózny indicko-ruský program spoločného vývoja a výroby stíhacích lietadiel piatej generácie čelí vážnemu ohrozeniu. Program FGFA v hodnote 10 miliárd amerických dolárov sa ocitá v slepej uličke, keďže indické letectvo požiadalo o jeho ukončenie.

Minulý týždeň pristálo trikrát na srbskom letisku Batajnica ruské transportné lietadlo An-124, ktoré priviezlo tri páry stíhačiek MiG-29. Je to prvá dodávka bojových lietadiel pre srbské letectvo od roku 1987.