Bezposádkové lietadlá

Ozbrojený konflikt, ktorý rozpútalo Rusko na Ukrajine trvá už tri týždne. Viaceré ukrajinské mestá, vrátane hlavného mesta Kyjev, sú vystavené čoraz ťažšiemu bombardovaniu, ktoré spôsobuje stovky civilných obetí a núti milióny ďalších opustiť krajinu. Z tohto dôvodu oznámil americký prezident Joe Biden nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v...

Koncom minulého týždňa bolo zverejnené video, ktoré demonštrovalo schopnosť dronu Orion ničiť vo vzduchu iné bezpilotné lietadlá. K zinscenovanému súboju došlo na leteckom cvičisku na Kryme a Orion počas neho zostrelil dron typu helikoptéry.

V utorok 14. decembra bol verejnosti slávnostne predstavený druhý prototyp bojového bezpilotného lietadla S-70. Podujatia sa zúčastnil námestník ministerstva obrany Krivoručko, ktorý oznámil, že zmluva na sériovú výrobu týchto dronov bude podpísaná už v nasledujúcom polroku.

Vo štvrtok 11. novembra sa Turecko významne priblížilo k realizácii svojho zámeru vyvinúť prúdové bezpilotné stíhacie lietadlo MIUS. Turecký výrobca lietadiel Baykar totiž na leteckej výstave Saha Expo 2021 v Istanbule podpísal zmluvu s ukrajinským štátnym podnikom Ivčenko-Progess o nákupe prúdových motorov AI-322F a AI-25TLT.

V stredu bol do plného bojového výcviku nasadený nový prieskumný dron WZ-7. Toto nové bezposádkové lietadlo sa zúčastnilo cvičenia spolu so stíhačkami J-20 a J-16, lietadlami elektronického boja J-16D, dopravným lietadlom Y-20, lietadlom včasnej výstrahy KJ-500 a protivzdušným systémom HQ-9B. Cvičenie sa konalo v predvečer 72. výročia vzniku...

Začiatkom marca podpísali Kráľovské austrálske vzdušné sily kontrakt vo výške 115 miliónov dolárov na nákup ďalších troch autonómnych dronov Airpower Teaming System (ATS) od spoločnosti Boeing. Celkový počet objednaných dronov sa tak zvýšil na šesť kusov.

Tlačová agentúra Tatar-Inform 20. februára informovala, že Uralský závod civilného letectva, ktorý má výrobnú linku v Kazani, podpísal s ministerstvom obrany zmluvu na dodávku predsériovej várky ťažkých bezpilotných lietadiel Aľtius-RU.

Začiatkom decembra sa spoločnosti Boeing a americkému námorníctvu podarilo zrealizovať prvý skúšobný let, pri ktorom bolo bezposádkové lietadlo MQ-25 Stingray vybavené tankovacou sondou. Ide o významný míľnik pri vývoji tohto bezpilotného vzdušného tankeru.

Čínsky ľahký vrtuľníkový dron uskutočnil svoj prvý let. Ide o prvý bezposádkový vrtuľník, ktorý dokáže operovať z paluby menších plavidiel vrátane korviet a lodí pobrežnej stráže.

Keď sa v auguste 2019 uskutočnil prvý let bezposádkového lietadla S-70 Ochotnik, jeden z predstaviteľov ruského vojensko-priemyselného komplexu na výstave LIMA-2019 uviedol, že letové skúšky prototypu budú trvať jeden až tri roky a následne sa spustí sériová výroba. Dnes už je jasné, že toto optimistické vyhlásenie nemalo reálne základy.

Hoci od zavedenia bezposádkového lietadla MQ-9 Reaper ubehlo už 13 rokov a jeho dni sa pomaly chýlia ku koncu, tento stroj ešte stále nepovedal posledné slovo. Testy zrealizované v septembri napovedajú, že Reaper bude v nasledujúcich rokoch stále dôležitou súčasťou USAF.

V auguste 2018 sa firma Boeing stala víťazom súťaže o vývoj nového bezposádkového vzdušného tankeru pre americké námorníctvo. V tej dobe si US Navy objednalo u Boeingu vývoj a výrobu štyroch dronov MQ-25 Stingray, ktoré budú schopné operovať z paluby lietadlových lodí.

Americké námorníctvo spustilo letové skúšky palubného radaru pre bezposádkový vrtuľník MQ-8C Fire Scout.

Včera sa uskutočnil roll out nového autonómneho dronu, ktorý vyvíja Boeing pre Austrálske kráľovské vzdušné sily. Lietadlo je súčasťou tzv. Airpower Teaming System (ATS), ktorého úlohou bude spolupracovať s pilotovanými stíhačkami.

Ruské ministerstvo obrany podpísalo akt prijatia prvého bezposádkového leteckého systému Orion. Ide o prvé ruské bezpilotné lietadlo typu MALE, t.j. také, ktoré je schopné operovať v stredných výškach (do 9000 m) a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou.

Tunisko si objednalo šesť bezposádkových lietadiel Anka-S a tri pozemné riadiace stanice. Zmluva so spoločnosťou Turkish Aerospace Industries (TAI) bola uzavretá v hodnote 240 miliónov dolárov.

Americké letectvo hľadá náhradu za zastarané bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper, pričom zvažuje rôzne možnosti. Od komerčných dronov, vyvinutých rozvíjajúcimi sa technologickými firmami, až po špičkové bezpilotné lietadlá.

Prvé z piatich bezpilotných lietadiel RQ-4D, určené pre NATO, pristálo 21. novembra na talianskej základni Sigonella. Ide o dôležitý krok pri realizácii programu AGS (Alliance Ground Surveillance), ktorý poskytne členským krajinám Severoatlantickej aliancie moderný prieskumný systém.