Bezposádkové lietadlá

V Moskve sa každoročne 9. mája koná veľká vojenská prehliadka pri príležitosti osláv víťazstva nad fašizmom. Popri dobových zbraniach sa tu predstavujú aj všetky druhy modernej bojovej techniky vrátane letectva.

V marci sa v hlavnom meste Kataru Doha konal veľtrh obrannej techniky DIMDEX 2018. Na tomto veľtrhu podpísal Katar zmluvu o obstaraní šiestich tureckých bojových dronov Bayraktar.

V polovici marca boli zverejnené zábery prototypu juhokórejského bezpilotného lietadla KUS-FS ako podstupuje letové testy. Na obrázku je prototyp so sériovým číslom 001, ktorý vykonáva bližšie nešpecifikované skúšky.

Dňa 15. februára zaviedlo nigérijské letectvo prvé bezpilotné lietadlo vlastnej výroby Tsaigumi. Tento dron nenesie žiadnu výzbroj, je určený len na špionáž, hliadkovanie a prieskum.

Ako uviedol denník "Izvestija", ruské námorníctvo začalo vybavovať fregaty projektu 11356 prieskumnými dronmi Orlan-10. Podľa odborníkov táto inovácia výrazne zvýši bojové spôsobilosti nových fregát.

Ako uviedol na tlačovej konferencii z 28. novembra náčelník generálneho štábu Josef Bečvář, česká armáda plánuje po roku 2020 kúpiť bezposádkové lietadlá schopné niesť výzbroj.