Bezposádkové lietadlá

Americká výskumná organizácia Air Force Research Lab oznámila, že nové bezposádkové bojové lietadlo XQ-58A Valkyrie uskutočnilo svoj prvý let. Zároveň bol zverejnený krátky záznam z telu tohto dronu, ktorého vývoj bol posledné dva roky zahalený rúškom tajomstva.

Na internete sa objavil videozáznam testovania najnovšieho ruského bezpilotného lietadla KUB-BLA. Tento malý kamikadze dron je momentálne vystavený aj na výstave zbraní IDEX-2019 v Abú Dabí v Spojených arabských emirátoch.

Pri novom ruskom bezpilotnom lietadle bola prvýkrát odskúšaná jeho výzbroj, informovala minulý týždeň agentúra TASS. Táto správa sa objavila asi šesť týždňov potom, ako TASS informovala o začatí letových skúšok dronu Karnivora.

Čínsky letecký priemysel vyrába širokú škálu bezposádkových lietadiel, ktoré majú či už prieskumné alebo bojové určenie. Niekoľko z nich predstavila Čína v novembri na leteckej šou v Zhuhai. Hneď začiatkom roka však dosiahla v tejto oblasti ďalšie úspechy.

V sobotu 12. januára ukrajinský prezident Petro Porošenko na sociálnych sieťach oznámil, že bola podpísaná dohoda o nákupe tureckých bezposádkových lietadiel Bayraktar TB2 (Tactical Block 2).

Čínska štátna letecká spoločnosť Aviation Industry Corporation of China (AVIC) zrealizovala 23. decembra prvý let svojho nového prieskumného a bojového dronu Wing Loong I-D. Toto bezpilotné lietadlo vzlietlo z neznámeho letiska na západe Číny a vo vzduchu strávilo 30 minút.

Čínska štátna spoločnosť AVIC predstavila prvý bezpilotný bojový vrtuľník AV500W. Na leteckej šou v Zhuhai bol súčasťou segmentu zbraní, ktoré Čína ponúka na predaj zahraničným zákazníkom.

Letecká šou v Zhuhai pravidelne slúži čínskej vláde na predstavenie noviniek z domáceho leteckého priemyslu. Nebude tomu inak ani tento rok a na verejnosti budú 6. - 11. novembra oficiálne odhalené nové stealth drony.

Ako uviedol ruský zdroj z oblasti vojenského priemyslu, vývoj bezpilotného lietadla Aľtius by mal byť presunutý z konštrukčnej kancelárie Simonova do Uralského závodu civilného letectva (UZGA) v Jekaterinburgu.

Len niekoľko mesiacov po tom, čo americké letectvo oznámilo, že vyvíja úsilie vyzbrojiť niektoré zo svojich bezpilotných lietadiel strelami vzduch-vzduch, dôstojník USAF odhalil, že nedávno zaznamenal dron MQ-9 Reaper prvý zostrel cvičného vzdušného cieľa.

Tlačová agentúra spoločnosti OAK vo štvrtok informovala, že Novosibirský letecký závod, patriaci pod spoločnosť Suchoj, pracuje na vývoji nového bezpilotného lietadla.