Bezposádkové lietadlá

Americká spoločnosť Northrop Grumman plánuje zdvojnásobiť výrobnú kapacitu bezposádkových lietadiel RQ-4 Global Hawk a MQ-4C Triton. V súvislosti s očakávaním rastúceho dopytu zíde z výrobných liniek až 12 lietadiel ročne.

Holandské letectvo uzavrelo s firmou General Atomics Aeronautical Systems zmluvu v hodnote 123 miliónov dolárov na nákup štyroch dronov MQ-9 Block 5.

Americká výskumná organizácia Air Force Research Lab oznámila, že nové bezposádkové bojové lietadlo XQ-58A Valkyrie uskutočnilo svoj prvý let. Zároveň bol zverejnený krátky záznam z telu tohto dronu, ktorého vývoj bol posledné dva roky zahalený rúškom tajomstva.

Na internete sa objavil videozáznam testovania najnovšieho ruského bezpilotného lietadla KUB-BLA. Tento malý kamikadze dron je momentálne vystavený aj na výstave zbraní IDEX-2019 v Abú Dabí v Spojených arabských emirátoch.

Pri novom ruskom bezpilotnom lietadle bola prvýkrát odskúšaná jeho výzbroj, informovala minulý týždeň agentúra TASS. Táto správa sa objavila asi šesť týždňov potom, ako TASS informovala o začatí letových skúšok dronu Karnivora.

Čínsky letecký priemysel vyrába širokú škálu bezposádkových lietadiel, ktoré majú či už prieskumné alebo bojové určenie. Niekoľko z nich predstavila Čína v novembri na leteckej šou v Zhuhai. Hneď začiatkom roka však dosiahla v tejto oblasti ďalšie úspechy.

V sobotu 12. januára ukrajinský prezident Petro Porošenko na sociálnych sieťach oznámil, že bola podpísaná dohoda o nákupe tureckých bezposádkových lietadiel Bayraktar TB2 (Tactical Block 2).

Čínska štátna letecká spoločnosť Aviation Industry Corporation of China (AVIC) zrealizovala 23. decembra prvý let svojho nového prieskumného a bojového dronu Wing Loong I-D. Toto bezpilotné lietadlo vzlietlo z neznámeho letiska na západe Číny a vo vzduchu strávilo 30 minút.

Čínska štátna spoločnosť AVIC predstavila prvý bezpilotný bojový vrtuľník AV500W. Na leteckej šou v Zhuhai bol súčasťou segmentu zbraní, ktoré Čína ponúka na predaj zahraničným zákazníkom.