Bezposádkové lietadlá

Srbské ministerstvo obrany 10. septembra informovalo, že objednalo čínske bojové drony Wing Loong I. Ide tak historicky o prvú dodávku čínskych vojenských lietadiel do Európy.

Americká armáda nedávno uskutočnila skúšku, pri ktorej personál z paluby vrtuľníku MH-47 Chinook priamo ovládal dron MQ-1C Gray Eagle. Tento jedinečný test preukázal pokroky v spolupráci bezpilotných a pilotovaných lietadiel, inteligentnej munícii a umelej inteligencii.

Rusko spúšťa sériovú výrobu prieskumného bezpilotného lietadla Orion. Uviedol to 30. augusta pre tlačovú agentúru RIA Novosti Sergej Bogatikov, generálny riaditeľ spoločnosti Kronštadt.

Americká spoločnosť Northrop Grumman plánuje zdvojnásobiť výrobnú kapacitu bezposádkových lietadiel RQ-4 Global Hawk a MQ-4C Triton. V súvislosti s očakávaním rastúceho dopytu zíde z výrobných liniek až 12 lietadiel ročne.

Holandské letectvo uzavrelo s firmou General Atomics Aeronautical Systems zmluvu v hodnote 123 miliónov dolárov na nákup štyroch dronov MQ-9 Block 5.

Americká výskumná organizácia Air Force Research Lab oznámila, že nové bezposádkové bojové lietadlo XQ-58A Valkyrie uskutočnilo svoj prvý let. Zároveň bol zverejnený krátky záznam z telu tohto dronu, ktorého vývoj bol posledné dva roky zahalený rúškom tajomstva.

Na internete sa objavil videozáznam testovania najnovšieho ruského bezpilotného lietadla KUB-BLA. Tento malý kamikadze dron je momentálne vystavený aj na výstave zbraní IDEX-2019 v Abú Dabí v Spojených arabských emirátoch.

Pri novom ruskom bezpilotnom lietadle bola prvýkrát odskúšaná jeho výzbroj, informovala minulý týždeň agentúra TASS. Táto správa sa objavila asi šesť týždňov potom, ako TASS informovala o začatí letových skúšok dronu Karnivora.