Bombardéry

Včera sa na letisku Kazaňského závodu S.P. Gorbunova začali letové testy druhého prototypu Tu-22M3M. Ide o hĺbkovo zmodernizovaný bombardér, ktorý vznikol úpravou staršieho lietadla verzie Tu-22M3.

Po rokoch omeškania a technických problémov zreštrukturalizuje americké letectvo program modernizácie lietadiel B-2. Bombardéry tak namiesto súboru technológií, ktoré im mali pomôcť vyhnúť sa moderným sytémom PVO, prejdú len menej ambicióznou modernizáciou kokpitu.

Námestník ministra obrany RF Alexej Krivoručko tento týždeň informoval, že bol schválený konečný návrh a technické špecifikácie nového lietadla. Ruské ministerstvo obrany už podpísalo zmluvy na výrobu prvého prototypu PAK DA.

Začiatkom novembra uverejnil čínsky portál SOHU správu o tom, že ruský strategický bombardér Tu-160, ktorý vykonával rutinný bojový let v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Japonským morom, znenazdajky uletel americkým stíhačkám F-35A. V priebehu niekoľkých dní prevzalo tento hoax množstvo webov.

Podľa odhadov amerického letectva budú modernizačné práce na lietadlách B-2 trvať minimálne do septembra 2024, čo predstavuje oproti plánom z roku 2016 trojročný sklz. Na základe poslednej správy sa náklady na program od minulého roka zvýšili o 11%, čo je nárast o 285 miliónov dolárov.

Americké letectvo upravilo Boeing B-1B tak, aby bombardéru umožnili prevážať väčšie a ťažšie zbrane, vrátane hypersonických rakiet. To by mohlo oddialiť odchod tohto lietadla do dôchodku.

Dôstojník amerického letectva Stephen Wilson uviedol, že podľa informácií od spoločnosti Northrop Grumman by nový bombardér B-21 Raider mal absolvovať svoj prvý let už o 863 dní.

Americké letectvo plánuje vymeniť palubné radary celej svojej flotile strategických bombardérov B-52 Stratofortress. Ide o modernejší typ rádiolokátora s aktívnym elektronickým skenovaním (AESA), ktorý vyvinie firma Raytheon.

V stredu uplynulo presne 20 rokov od zostrelu amerického lietadla F-117 Nighthawk, ktorý si pripísal srbský veliteľ 250. raketovej brigády protivzdušnej obrany plukovník Zoltán Dani.

Americká agentúra DIA (Defense Intelligence Agency) zverejnila 15. januára správu, ktorá potvrdzuje existenciu nie jedného, ale dvoch čínskych programov vývoja stealth bombardérov.