Iné

V sobotu ráno preletel iránsky dron ponad Golanské výšiny a vstúpil do izraelského vzdušného priestoru. Izraelské vzdušné sily toto bezpilotné lietadlo odhalili a následne bolo zničené vrtuľníkom AH-64 Apache.

Dňa 14. januára uskutočnili austrálske stíhačky posledný nálet proti a bojovníkom Islamského štátu v Iraku a ukončili tak svoje nasadenie v tomto regióne. Šesť stíhacích lietadiel F/A-18F by sa v najbližších dňoch malo vrátiť na domovskú základňu Amberley v Queenslande.

V priebehu novembra uskutočnil ruský prezident Vladimír Putin viacero stretnutí s predstaviteľmi ministerstva obrany, členmi vlády a zástupcami vojensko-priemyselného komplexu, aby prerokovali nový štátny zbrojný program.

V týchto dňoch prebieha boj za oslobodenie mesta Kaim, ktoré je poslednou baštou bojovníkov Islamského štátu v Iraku. Tieto pozemné operácie prebiehajú za výdatnej pomoci letectva, bez ktorých by bol postup jednotiek oveľa pomalší.

Spojené kráľovstvo vedie po Rusku a USA tretiu najintenzívnejšiu leteckú kampaň proti bojovníkom Islamského štátu. Pred dvomi týždňami len v priebehu jediného dňa zničili lietadlá RAF v Sýrii 17 cieľov, patriacich tejto teroristickej organizácii.

Na tlačovej konferencii v New Yorku, ktorá sa konala minulý týždeň v pondelok, obvinil severokórejský minister zahraničných vecí Donalda Trumpa z vyhlásenia vojny cez Twitter. Ri Jong-ho sa vyhrážal, že KĽDR zostrelí americké bombardéry, ak budú prelietať v blízkosti Kórejského polostrova.

Noviny ruského ministerstva obrany "Červená hviezda" zverejnili pomerne zaujímavý materiál Alexandra Tichonova, v ktorom sú uvedené skúsenosti ruských ozbrojených síl pri plnení bojových úloh v Sýrii.

Hoci v povedomí verejnosti rezonuje hlavne konflikt v susednej Ukrajine alebo vojna v Sýrii, nemenej urputné boje prebiehajú aj vo vzdialenejšom Jemene.

Tento víkend sa na sliačskom letisku konal siedmy ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF 2017. Návštevníci mohli vidieť statické a letové ukážky viac ako sto lietadiel z 15 krajín sveta.