Iné

Dňa 24. februára sa začala ruská invázia na Ukrajinu. Počítalo sa, že operácia, nazývaná Rusmi ako "mierová", prebehne rýchlo a bez väčších strát na životoch a technike. Nič však nemohlo byť ďalej od reality ako táto predstava.

391. stíhacia letka z leteckej základne Mountain Home v Idahu sa stala prvou jednotkou, ktorá použila inteligentnú bombu GBU-53/B StormBreaker. Došlo k tomu 2. novembra, keď štvorica lietadiel F-15E Strike Eagle počas testovania zasiahla týmito bombami štyri idúce vozidlá.

Americké letectvo 6. decembra schválilo, že tanker Boeing KC-46A Pegasus môže počas letu dopĺňať palivo ďalším piatim typom lietadiel. Týmto sa pomaly, ale isto rozširujú spôsobilosti vzdušného tankera, ktorého vývoj nebol jednoduchý a dlhodobo zápasí s technickými problémami.

Keď pred dvomi týždňami vstúpil do Kábulu Taliban a afganci začali zúfalo opúšťať krajinu, v severných oblastiach štátu sa spustil úplne iný druh exodu. Satelitné snímky potvrdzujú, že desiatky lietadiel a helikoptér z dnes už neexistujúcich afganských ozbrojených síl opustili krajinu a pristáli na letisku Termez v susednom Uzbekistane.

Prototyp bezposádkového lietadla MQ-25 Stingray úspešne prešiel ďalším testom, keď počas letu dotankoval stroj amerického námorníctva E-2D Advanced Hawkeye.

V utorok 17. augusta havaroval jediný letuschopný prototyp vojenského dopravného lietadla Il-112V (palubné číslo "01 žltá", evidenčné číslo RF- 41400). Trojčlenná posádka na čele s veliteľom Nikolajom Kuimovom zahynula. Príčinou katastrofy bol požiar pravého motora TV7-117ST.

Švédska spoločnosť Saab na lietadlách Gripen úspešne otestovala náhradný diel vytvorený v ​​3D tlačiarni. Cieľom tohto pokusu bolo vyskúšať, ako by sa mohla aditívna výroba (známejšia ako 3D tlač) uplatniť pri opravách lietadiel na bojisku.

Dva roky po prvom lete prototypu Il-112V, ktorý bol poznačený technickými problémami, sa uskutočnil ďalší let tohto vojenského dopravného lietadla.

Vývoj nového tankovacieho lietadla Il-78M-90A sa po ôsmych rokoch chýli ku koncu a čoskoro sa rozbehne výroba tohto typu. Ministerstvo obrany Ruskej federácie 18. decembra informovalo, že s leteckým podnikom Aviastar-SP podpísalo zmluvu na výrobu a dodávku desiatich strojov.

Zdá sa, že vývoj tankovacieho variantu strategického dopravného lietadla Y-20 vstupuje do záverečnej fázy. Nedávna fotografia, ktorú uverejnili čínske média, zachytáva novú verziu lietadla Y-20, ktorá sa javí ako vzdušný tanker dopĺňajúci palivo stealth stíhačke J-20.

Čínske lietadlo včasnej výstrahy KJ-600, určené na operácie z paluby lietadlových lodí, uskutočnilo svoj prvý let. Ide o dvojmotorový stroj, ktorý je typovo veľmi podobný ako lietadlá amerického námorníctva E-2 Hawkeye.

V simulovanom leteckom súboji stíhačiek F-16 bol skutočný stíhací pilot amerických vzdušných síl v piatich kolách porazený umelou inteligenciu. Zdrvujúci výsledok 5:0 dosiahla umelá inteligencia v leteckých súbojoch na krátku vzdialenosť, v tzv. "dogfights".

Od dlho očakávaného prvého letu Il-112V už ubehlo viac ako rok a odvtedy sa lietadlo znovu do vzduchu nedostalo. Všetko však nasvedčuje tomu, že čas, kedy sa prototyp opäť vznesie k oblakom, sa blíži.

Spoločnosť General Atomics Aeronautical Systems predstavila koncept bezpilotného lietadla s názvom "Defender", ktoré má slúžiť ako platforma na nesenie rakiet vzduch-vzduch. Jeho primárnou úlohou by mala byť ochrana veľkých a pomaly sa pohybujúcich lietadiel vrátane vzdušných tankerov.

Americké námorníctvo a spoločnosť Boeing demonštrovali schopnosť ovládať prúdové lietadlá bez posádky prostredníctvom iného pilotovaného stroja. Išlo o test technológie, ktorá bude rozhodujúca pre zachovanie spôsobilostí námorného letectva v 21. storočí.