Iné

Začiatkom tohto roku došlo v Rusku k dvom tragickým udalostiam, pri ktorých ruské vzdušno-kozmické sily stratili tri lietadlá a takmer všetkých členov ich posádok.

Ruské námorné letectvo plánuje v priebehu nasledujúcich rokov zmodernizovať protiponorkové lietadlá Il-38. Modernizácia bude vychádzať z verzie Il-38N "Novella", budú však pri nej využité najnovšie technológie.

Prvé predsériové cvičné a ľahké bojové lietadlo L-39NG absolvovalo 22. decembra 2018 svoj letecký debut. Stroj so sériovým číslom 7001 vzlietol o 10:38 z letiska spoločnosti Aera Vodochody.

Minulý piatok uzavrelo Poľsko zmluvu v hodnote 130 mil. eur na nákup štyroch cvičných lietadiel Alenia M-346 Master. Stroje by mali byť dodané do konca roku 2022 a poľské letectvo tak rozšíri svoju letku cvičných M-346 z dvanásť na šestnásť kusov.

Viceprezident dopravnej divízie spoločnosti OAK Alexej Rogozin informoval, že ruským ozbrojeným silám v súčasnosti chýba približne 200 transportných lietadiel.

Dňa 17. októbra vzlietlo vo Voroneži v poradí už pätnáste lietadlo An-148-100E, ktoré je určené pre ruské letectvo. Vzhľadom na ochladenie vzťahov s Kijevom pôjde zjavne o posledné lietadlo tohto typu postavené v Rusku.

Americké letectvo vybralo spoločnosť, ktorá vyvinie a vyrobí nové cvičné lietadlá vrámci programu T-X. Je ňou spoločnosť Boeing ktorá v spolupráci so švédskym Saabom vyvinie nástupcu lietadiel T-38 Talon.

Tento víkend sa na letisku Sliač koná najvýznamnejšie letecké podujatie na Slovensku Medzinárodné letecké dni SIAF 2018. Diváci majú možnosť vidieť asi 70 súčasných a historických lietadiel z 13 štátov sveta.

V dňoch 22. až 26. augusta sa v Rusku konalo technicko-vojenské fórum Armia 2018, na ktorom podpísalo ruské ministerstvo obrany 32 zmlúv v celkovej hodnote 130 miliárd rubľov. Dve z nich sa týkali aj nákupu nových stíhačiek Su-57 a MiG-35.