Iné

India získala 12. septembra v poradí už druhé lietadlo včasnej výstrahy a riadenia Netra. Tento nový prírastok posilní schopnosti indických vzdušných síl, vykonávať letecký dozor v rámci svojho rozsiahleho vzdušného priestoru.

Americké námorníctvo získalo prvé palubné lietadlo včasnej výstrahy vo verzii E-2D, ktoré už je schopné dopĺňať palivo počas letu. Tým sa výrazne sa zvýši ich letová vytrvalosť, čo zásadne "mení pravidlá hry".

Na tankovacom a dopravnom lietadle KC-46 došlo nedávno k incidentu, pri ktorom sa počas letu odomkli zámky určené na zaistenie nákladu. Aby sa predišlo možným nehodám, americké letectvo na neurčito zakázalo na KC-46 prepravu nákladu a cestujúcich.

Dňa 23. augusta prebehli na letisku Žukovski rolovacie skúšky modernizovaného tankovacieho lietadla Il-78M2. Ide o modifikáciu zastaraného vzdušného tankera Il-78M, ktorá umožní ruskému letectvu prevádzkovať tento typ ďalších 10 rokov.

Ruské námorníctvo spustilo modernizáciu obojživelných lietadiel Be-12 "Čajka". Takto zmodernizované stroje by mali byť schopné odhaliť aj najnovšie ponorky s jadrovým pohonom.

Po prekročení rozpočtu o 3 miliardy amerických dolárov a omeškaní asi 2 roky dodal Boeing začiatkom tohto roku americkému letectvu prvé dve nové tankovacie lietadlá K-46 Pegasus. Hoci vývoj tohto stroja nebol jednoduchý a Pegasus stále zápasí s technickými problémami, nedá sa mu uprieť, že postupne dosahuje vytýčené míľniky.

Firma Raytheon vyvíja nový radar pre prieskumné lietadlá U-2 Dragon Lady. Spoločnosť získala od amerického letectva 320 miliónov dolárov na vývoj pokročilejšieho radaru so syntetickou apertúrou ASARS-2B.

Koncom marca získalo ruské letectvo šieste modernizované lietadlo včasnej výstrahy a riadenia A-50U. Hoci tento stroj koncepčne zaostáva za západnými lietadlami rovnakého určenia, predstavuje nepochybne významné obohatenie ruských vzdušných síl.

Koncom marca sa uskutočnil dlho očakávaný prvý let prototypu ruského dopravného lietadla Il-112V. Hoci tlačové agentúry ihneď informovali o úspešnom lete a hladkom priebehu, v skutočnosti má prvý prototyp ďaleko od požiadaviek ruského letectva.

Americké námorníctvo objednalo ďalších 24 lietadiel včasného varovania E-2D Hawkeye. Ide o viacročnú zmluvu v hodnote 3,2 miliardy amerických dolárov.

Kórejskej republike bolo koncom marca dodané druhé tankovacie lietadlo A330-200 Multi Role Tanker Transport (MRTT). Získala tak už dve zo štyroch moderných vzdušných tankerov, ktoré objednala v roku 2015 od spoločnosti Airbus Defence and Space.

Ruské letectvo získalo prvé ťažké transportné lietadlo Il-76MD-90A zo sériovej výroby. Lietadlo s výrobným číslom 01-09 bolo podľa slov hovorcu ruského ministerstva obrany zaradené do služby.

V sobotu sa uskutočnil dlho očakávaný let prvého ruského vojenského dopravného lietadla, ktoré bolo vyrobené po páde ZSSR. Let sa oneskoril o takmer štvrťstoročie, napriek tomu sa stal dôležitým míľnikom pri obnove ruskej flotily vojenských transportných lietadiel.