Iné

Koncom marca sa uskutočnil dlho očakávaný prvý let prototypu ruského dopravného lietadla Il-112V. Hoci tlačové agentúry ihneď informovali o úspešnom lete a hladkom priebehu, v skutočnosti má prvý prototyp ďaleko od požiadaviek ruského letectva.

Americké námorníctvo objednalo ďalších 24 lietadiel včasného varovania E-2D Hawkeye. Ide o viacročnú zmluvu v hodnote 3,2 miliardy amerických dolárov.

Kórejskej republike bolo koncom marca dodané druhé tankovacie lietadlo A330-200 Multi Role Tanker Transport (MRTT). Získala tak už dve zo štyroch moderných vzdušných tankerov, ktoré objednala v roku 2015 od spoločnosti Airbus Defence and Space.

Ruské letectvo získalo prvé ťažké transportné lietadlo Il-76MD-90A zo sériovej výroby. Lietadlo s výrobným číslom 01-09 bolo podľa slov hovorcu ruského ministerstva obrany zaradené do služby.

V sobotu sa uskutočnil dlho očakávaný let prvého ruského vojenského dopravného lietadla, ktoré bolo vyrobené po páde ZSSR. Let sa oneskoril o takmer štvrťstoročie, napriek tomu sa stal dôležitým míľnikom pri obnove ruskej flotily vojenských transportných lietadiel.

Britské ministerstvo obrany 22. marca informovalo, že uzavrelo so spoločnosťou Boeing dohodu o dodaní piatich lietadiel včasnej výstrahy a riadenia E-7 Wedgetail.

V utorok zverejnil Pentagon rozpočet na fiškálny rok 2020, v rámci ktorého získa americké letectvo 165,6 mld. dolárov. Oproti minulému roku ide o 10 miliardový nárast a nachádza sa v ňom viacero zaujímavých položiek.

Začiatkom tohto roku došlo v Rusku k dvom tragickým udalostiam, pri ktorých ruské vzdušno-kozmické sily stratili tri lietadlá a takmer všetkých členov ich posádok.

Ruské námorné letectvo plánuje v priebehu nasledujúcich rokov zmodernizovať protiponorkové lietadlá Il-38. Modernizácia bude vychádzať z verzie Il-38N "Novella", budú však pri nej využité najnovšie technológie.

Prvé predsériové cvičné a ľahké bojové lietadlo L-39NG absolvovalo 22. decembra 2018 svoj letecký debut. Stroj so sériovým číslom 7001 vzlietol o 10:38 z letiska spoločnosti Aera Vodochody.

Minulý piatok uzavrelo Poľsko zmluvu v hodnote 130 mil. eur na nákup štyroch cvičných lietadiel Alenia M-346 Master. Stroje by mali byť dodané do konca roku 2022 a poľské letectvo tak rozšíri svoju letku cvičných M-346 z dvanásť na šestnásť kusov.

Viceprezident dopravnej divízie spoločnosti OAK Alexej Rogozin informoval, že ruským ozbrojeným silám v súčasnosti chýba približne 200 transportných lietadiel.