Iné

Slovenské letectvo získalo pred pár dňami ďalšie z lietadiel C-27J Spartan, ktorými nahradilo zastarané sovietske stroje An-24 a An-26. Tieto stredné dopravné lietadlá z dielne Antonova sú dodnes vo veľkom počte využívané aj ruským letectvom, ktoré však už hľadá ich nástupcu.

V noci z piatka na sobotu podnikli Spojené štáty, Francúzsko a Británia koordinovaný vojenský úder proti Sýrii. Išlo o reakciu na údajné použitie chemických zbraní sýrskymi vládnymi silami voči povstalcom v meste Dúmá.

Do výzbroje Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) bolo dnes zaradené druhé dopravné lietadlo C-27J Spartan. Toto transportné lietadlo pristálo na letisku Dopravného krídla generála M. R. Štefánika Kuchyňa.

Dňa 14. marca sa spoločnosti Saab podarilo úspešne zrealizovať prvý let lietadla GlobalEye. Ide o nové lietadlo včasnej výstrahy a riadenia, ktoré je určené pre Spojené arabské emiráty.

Pred pár rokmi rozbehlo ruské ministerstvo obrany niekoľko programov, ktorých cieľom je obmeniť a modernizovať zastaraný lietadlový park. Nasledujúce riadky približujú počty nových a modernizovaných lietadiel, ktoré ruské ozbrojené sily získajú v roku 2018.

Francúzsko predstavilo ambiciózny program modernizácie a rozširovania vojenského letectva, ktorý zahŕňa obstaranie ďalších stíhačiek Rafale, úplne novej flotily ľahkých vrtuľníkov a ďalších tankovacích lietadiel.

V sobotu ráno preletel iránsky dron ponad Golanské výšiny a vstúpil do izraelského vzdušného priestoru. Izraelské vzdušné sily toto bezpilotné lietadlo odhalili a následne bolo zničené vrtuľníkom AH-64 Apache.

Dňa 14. januára uskutočnili austrálske stíhačky posledný nálet proti a bojovníkom Islamského štátu v Iraku a ukončili tak svoje nasadenie v tomto regióne. Šesť stíhacích lietadiel F/A-18F by sa v najbližších dňoch malo vrátiť na domovskú základňu Amberley v Queenslande.