Iné

Tento víkend sa na letisku Sliač koná najvýznamnejšie letecké podujatie na Slovensku Medzinárodné letecké dni SIAF 2018. Diváci majú možnosť vidieť asi 70 súčasných a historických lietadiel z 13 štátov sveta.

V dňoch 22. až 26. augusta sa v Rusku konalo technicko-vojenské fórum Armia 2018, na ktorom podpísalo ruské ministerstvo obrany 32 zmlúv v celkovej hodnote 130 miliárd rubľov. Dve z nich sa týkali aj nákupu nových stíhačiek Su-57 a MiG-35.

Ruské ministerstvo obrany má budúci rok v pláne spustenie modernizácie piatich strojov Il-22M11. Tieto lietadlá plnia úlohu vzdušných veliteľských stanovíšť pre prípad jadrovej vojny.

Slovenské letectvo získalo pred pár dňami ďalšie z lietadiel C-27J Spartan, ktorými nahradilo zastarané sovietske stroje An-24 a An-26. Tieto stredné dopravné lietadlá z dielne Antonova sú dodnes vo veľkom počte využívané aj ruským letectvom, ktoré však už hľadá ich nástupcu.

V noci z piatka na sobotu podnikli Spojené štáty, Francúzsko a Británia koordinovaný vojenský úder proti Sýrii. Išlo o reakciu na údajné použitie chemických zbraní sýrskymi vládnymi silami voči povstalcom v meste Dúmá.

Do výzbroje Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) bolo dnes zaradené druhé dopravné lietadlo C-27J Spartan. Toto transportné lietadlo pristálo na letisku Dopravného krídla generála M. R. Štefánika Kuchyňa.

Dňa 14. marca sa spoločnosti Saab podarilo úspešne zrealizovať prvý let lietadla GlobalEye. Ide o nové lietadlo včasnej výstrahy a riadenia, ktoré je určené pre Spojené arabské emiráty.

Pred pár rokmi rozbehlo ruské ministerstvo obrany niekoľko programov, ktorých cieľom je obmeniť a modernizovať zastaraný lietadlový park. Nasledujúce riadky približujú počty nových a modernizovaných lietadiel, ktoré ruské ozbrojené sily získajú v roku 2018.