Iné

Britské ministerstvo obrany 22. marca informovalo, že uzavrelo so spoločnosťou Boeing dohodu o dodaní piatich lietadiel včasnej výstrahy a riadenia E-7 Wedgetail.

V utorok zverejnil Pentagon rozpočet na fiškálny rok 2020, v rámci ktorého získa americké letectvo 165,6 mld. dolárov. Oproti minulému roku ide o 10 miliardový nárast a nachádza sa v ňom viacero zaujímavých položiek.

Začiatkom tohto roku došlo v Rusku k dvom tragickým udalostiam, pri ktorých ruské vzdušno-kozmické sily stratili tri lietadlá a takmer všetkých členov ich posádok.

Ruské námorné letectvo plánuje v priebehu nasledujúcich rokov zmodernizovať protiponorkové lietadlá Il-38. Modernizácia bude vychádzať z verzie Il-38N "Novella", budú však pri nej využité najnovšie technológie.

Prvé predsériové cvičné a ľahké bojové lietadlo L-39NG absolvovalo 22. decembra 2018 svoj letecký debut. Stroj so sériovým číslom 7001 vzlietol o 10:38 z letiska spoločnosti Aera Vodochody.

Minulý piatok uzavrelo Poľsko zmluvu v hodnote 130 mil. eur na nákup štyroch cvičných lietadiel Alenia M-346 Master. Stroje by mali byť dodané do konca roku 2022 a poľské letectvo tak rozšíri svoju letku cvičných M-346 z dvanásť na šestnásť kusov.

Viceprezident dopravnej divízie spoločnosti OAK Alexej Rogozin informoval, že ruským ozbrojeným silám v súčasnosti chýba približne 200 transportných lietadiel.

Dňa 17. októbra vzlietlo vo Voroneži v poradí už pätnáste lietadlo An-148-100E, ktoré je určené pre ruské letectvo. Vzhľadom na ochladenie vzťahov s Kijevom pôjde zjavne o posledné lietadlo tohto typu postavené v Rusku.

Americké letectvo vybralo spoločnosť, ktorá vyvinie a vyrobí nové cvičné lietadlá vrámci programu T-X. Je ňou spoločnosť Boeing ktorá v spolupráci so švédskym Saabom vyvinie nástupcu lietadiel T-38 Talon.