500 vyrobených kusov, ale stále viac ako 800 nedostatkov

04.03.2020

Spoločnosť Lockheed Martin včera dodala zákazníkovi v poradí už 500. stíhačku F-35. Tento významný míľnik sa podarilo dosiahnuť necelých deväť rokov po spustení sériovej výroby, ktorá začala v máji 2011.

Posledne dodaným lietadlom bola F-35A a získala ju jednotka Vermont Air National Guard. Zo všetkých doteraz dodaných lietadiel bolo 354 v konvenčnej verzii F-35A, 108 strojov F-35B s krátkym vzletom a zvislým prístátím a 38 vo verzii F-35C určených na operácie z lietadlových lodí. Lietadlá F-35 používajú Spojené štáty a viacerí zahraniční zákazníci.

Stíhačky operujú z 23 základní po celom svete a celkovo na nich bolo nalietaných už 250 tisíc hodín. Vycvičených bolo viac ako 985 pilotov a viac než 8 890 pracovníkov údržby.

Ako uviedol Greg Ulmer, viceprezident spoločnosti Lockheed Martin a generálny riaditeľ programu, "F-35 dáva bojujúcej strane bezprecedentnú bojovú schopnosť 5. generácie za cenu staršieho lietadla 4. generácie." Pripomeňme, že F-35 už prevádzkuje deväť krajín, pričom v letectvách piatich z nich už lietadlo dosiahlo počiatočnú operačnú spôsobilosť. Izrael, Spojené štáty a Spojené kráľovstvo dokonca nasadili nové stíhačky v bojových operáciách.

Pre objektivitu však dodajme, že aj keď zoznam prevádzkovateľov F-35 narastá, lietadlo stále trpí množstvom problémov. V januári vydalo americké ministerstvo obrany správu, v ktorej sa uvádza, že F-35 má 873 rôznych nedostatkov. Z toho 13 predstavujú závady "kategórie 1", čo je označenie pre závažné nedostatky, ktoré môžu:

a) spôsobiť smrť alebo vážne zranenie;

b) spôsobiť stratu alebo väčšie poškodenie zbraňového systému;

c) vážne obmedziť bojovú pripravenosť

d) alebo vyústiť do zastavenia výrobnej linky.

Hoci pracovníci programu systematicky pracujú na odstránení jednotlivých nedostatkov, stále sa objavujú nové, kvôli čomu klesá ich celkový počet len veľmi pomaly. Pre porovnanie uveďme, že v septembri 2018 bolo evidovaných 917 nevyriešených nedostatkov, z čoho 15 spadalo do "kategórie 1".

Tieto nedostatky spôsobujú problémy s údržbou, kvôli čomu bola bojová pripravenosť F-35 na úrovni pod požadovanými 80 percentami. Navyše lietadlo trpí viacerými významnými nedostatkami, ktoré musia byť odstránené pred plánovaným vylepšením F-35 na úroveň Block 4.

Zdroj: Lockheed delivers 500th F-35