AC-130J Ghostrider preberá štafetu

18.07.2019

Dvojica lietadiel AC-130U Spooky pristála 8. júla na základni Hurlburt Field na Floride po tom, ako vykonala svoju poslednú bojovú misiu. Koncom júna sa ich úlohy v Afganistane presunuli na nové stroje AC-130J Ghostrider.

AC-130U Spooky
AC-130U Spooky

Spooky je treťou generáciou gunshipov AC-130, ktorých prvý variant bol zavedený ešte v roku 1968. Celkovo sedemnásť lietadiel verzie AC-130U Spooky je v službe už 24 rokov. Posledné dve dekády boli tieto stroje takmer nepretržito nasadzované do bojových operácií. V roku 1999 sa zúčastnili operácie v Kosove, kde pomáhali urýchliť zničenie juhoslovanských pozemných jednotiek, tankov a delostrelectva. Od októbra 2001 lietali v Afganistane v rámci operácie Trvalá sloboda (Operation Enduring Freedom), počas ktorej útočili na pozície Tálibánu a organizácie Al-Kaidá. V novembri 2015 vykonali spolu s lietadlami A-10 nálet na konvoj kamiónov Islamského štátu. K vzdušnému úderu došlo blízko mesta Deir ez-Zur v Sýrii a podarilo sa počas neho zničiť 116 kamiónov teroristov.

AC-130U Spooky predstavuje poslednú platformu v amerických ozbrojených silách, ktorá ešte využíva 40mm kanón Bofors. Ide o zbraň z éry 2. svetovej vojny, ktorá sa síce ukázala byť mimoriadne efektívna, ale značne náročná na prevádzku a údržbu. Americké letectvo sa začiatkom milénia dostalo do problémov so zháňaním náhradných dielov, čo komplikovalo údržbu týchto kanónov. Navyše bolo potrebné prerobiť muníciu zo 40. rokov minulého storočia, aby sa zabezpečila ďalšia prevádzkyschopnosť kanónov.

Najnovší variant AC-130J Ghostrider je značne odlišné lietadlo a to aj napriek tomu, že s AC-130U zdieľa rovnaký kanón kalibru 105mm a GAU-23/A Bushmaster kalibru 30mm. Ghostrider má navyše integrovanú aj presne navádzanú muníciu, vrátane rakiet AGM-114 Hellfire, bômb GBU-39/B (SDB), GBU-44/B a AGM-176 Griffin, ktoré môžu fungovať nielen ako bomby, ale aj ako rakety.

Lietadlá AC-130J dosiahli počiatočnú operačnú spôsobilosť koncom roka 2017, pričom ako prvá ich prevádzkovala 73. špeciálna operačná letka na základni v Hurlburt Field. Práve stroje z tejto letky sú v súčasnosti nasadené Afganistane. Zatiaľ o ich pôsobení nebolo zverejnených príliš veľa podrobností. Vie sa len, že vykonávajú ozbrojené hliadkovanie a poskytujú priamu palebnú podporu americkým jednotkám bojujúcim proti Talibanu a rôznym iným teroristickým skupinám (napr. Islamský štát).

Dodávky Ghostriderov stále prebiehajú a mali by byť ukončené v roku 2021, kedy bude mať americké letectvo k dispozícii flotilu 37 lietadiel. Do tej doby plánuje USAF naďalej ponechať v službe niekoľko zastaraných AC-130U a AC-130W Stinger II. S vyraďovaním týchto starších strojov sa však už začalo, pričom k marcu 2019 bolo "do dôchodku" poslaných sedem z desiatich zostávajúcich lietadiel verzie U a tri z dvanástich lietadiel verzie W. Variant AC-130H Spectre bol definitívne vyradený už v roku 2016.

Najnovšia verzia AC-130J je nabitá množstvom vylepšených senzorov, dátových liniek a komunikačných systémov. V blízkej budúcnosti by v arzenále lietadla mali pribudnúť presne navádzané bomby GBU-53/B Stormbreaker a GBU-69/B, čo nepochybne zvýši flexibilitu pri nasadení týchto jedinečných strojov.