"Admiráli" už vidia ďaleko za horizont

27.12.2017

Ako uviedol denník "Izvestija", ruské námorníctvo začalo vybavovať fregaty projektu 11356 prieskumnými dronmi Orlan-10. Podľa odborníkov táto inovácia výrazne zvýši bojové spôsobilosti nových fregát.

Testy kompatibility kompletu Orlan-10 s loďami triedy Admirál Grigorovič sa uskutočnili na jeseň tohto roka v Čiernom mori. Tieto fregaty sú historicky prvými loďami ruského námorníctva, ktoré sú vybavené bezpilotnými lietadlami "Orlan-10". V budúcnosti by sa tieto drony mali objaviť aj na ďalších vojenských plavidlách námorníctva Ruskej federácie.

Orlan-10 má maximálnu vzletovú hmotnosť 18 kg, čo mu umožňuje niesť fotoaparát a gyroskopicky stabilizovanú televíznu kameru. Tieto bezpilotné lietadlá sú určené na prieskum, ale aj na poskytovanie informácií o polohe pozemných alebo námorných cieľov.

V prípade, že dron nájde nepriateľský cieľ, pošle jeho súradnice materskej lodi a tá ho môže následne zničiť pomocou palubného raketového systému (napr. Kalibr-NK). Dron vydrží vo vzduchu asi 16 hodín a okrem počiatočného dodania súradníc môže tiež zbierať informácie o efektívnosti útoku.

Tieto bezpilotné lietadlá vzlietajú z fregát pomocou katapultu a po návrate pristávajú na palubu lode pomocou padáku. Majú akčný rádius približne 120 km, čo umožňuje posádke lode vyhľadať ciele aj ďaleko za horizontom mimo dosah palubného rádiolokátoru. Riadiaca stanica umožňuje ovládať až 4 drony súčasne. Jeden z týchto dronov môže byť použitý na retransmisiu signálu z riadiacej stanice smerom k ďalším dronom, ktoré už nie sú v dosahu stanice. Dosah signálu z riadiacej stanice sa tak predĺži na 180 - 200 km.

Ľahké prieskumné bezpilotné lietadlá sa čoraz viac využívajú vo vojenských flotilách rôznych krajín. K najznámejším patrí americký ScanEagle, ktorý je v prevádzke od roku 2005. Jeho maximálna vzletová hmotnosť je 22 kg a letová výdrž presahuje 24 hodín. Tieto drony našli uplatnenie aj v námorníctve Spojeného kráľovstva, Austrálie, Talianska, Španielska, Singapúru, Tuniska, Pakistanu a Kolumbie.

Americká námorná pechota zaviedla minulý rok aj ťažšie drony, ktoré sú známe pod označením RQ-21 Blackjack. Tieto bezpilotné lietadlá boli testované od apríla 2014 v Afganistane a neskôr boli nasadené aj v Iraku. RQ-21 Blackjack má maximálnu vzletovú hmotnosť 61 kg a dokáže uniesť vybavenie vážiace až 18 kg. Jeho denná a nočná kamera dokáže vyhotoviť snímky s vysokým rozlíšením z výšky až 2 400 m. Dron vydrží vo vzduchu 16 hodín a jeho maximálny dostup je 5 900 m. Tento nový prieskumný systém si už objednalo americké, kanadské, ale aj holandské námorníctvo.

Zdroj: Фрегаты проекта 11356 получают разведывательный комплекс с БЛА «Орлан-10»