Afganská stíhacia peruť sa opäť rozrástla

07.05.2018

Afganské vzdušné sily získali ďalšie dva útočné stroje A-29 Super Tucano, čím sa zvýšil ich celkový počet na 21 kusov. Ide o prvé dve zo šiestich lietadiel, ktoré boli objednané v októbri 2017.

Nové lietadlá si Afganistan prevzal na americkej leteckej základni Moody v Georgii, kde prebieha výcvik pilotov 81. stíhacej perute. Doteraz bolo na tejto základni dislokovaných sedem strojov Super Tucano a zvyšných dvanásť sa nachádza v Afganistane, kde ich miestna vláda používa na vzdušnú podporu pozemných jednotiek.

Nové lietadlá nebudú slúžiť na výcvik, ale mali by byť čoskoro presunuté do Kábulu. Afganistan tak bude môcť vyčleniť na boj s rôznymi povstaleckými frakciami až 14 strojov A-29.

Dodávky prvých A-29 Afganistanu začali v januári 2016 a už o tri mesiace neskôr si piloti na týchto strojoch prešli bojovým krstom. Hoci miesto prvého leteckého útoku nie je známe, predpokladá sa, že to bolo niekde v provincii Helmand, ktorá je pod kontrolou Talibanu a je centrom obchodu s ópiom.

Výzbroj afganských A-29 tvorí jeden 20 mm kanón, umiestnený pod trupom a dva guľomety kalibru 12,7 mm pod krídlami. Na pozemné ciele môžu však útočiť aj neriadenými strelami vzduch-zem kalibru 70 mm a voľne padajúcimi bombami Mk-81 alebo Mk-82.

A-29 Super Tucano môžu byť vyzbrojené aj laserom navádzanými bombami GBU-12 a GBU-58. Lietadlá sú taktiež vybavené modernými senzormi, ktoré im umožňujú realizovať misie počas noci. Napriek tomu, že afganské A-29 disponujú týmito pokročilými spôsobilosťami, miestni piloti ich nevedeli viac ako dva roky využiť.

A to sa na nedostatok príležitostí rozhodne sťažovať nemohli. V roku 2016 uskutočnili piloti A-29 celkovo 152 náletov a v období od júna do novembra 2017 zrealizovalo 12 lietadiel Super Tucano už takmer 330 leteckých útokov na pozemné ciele.

S výcvikom použitia presne navádzaných zbraní sa však začalo až koncom roka 2017. Svoje prvé laserom navádzané bomby GBU-58/B zhodili afganskí piloti na miestnom polygóne v decembri 2017. Tieto malé bomby s hmotnosťou 113 kg sú ideálnym prostriedkom na ničenie pozemných cieľov s minimálnymi vedľajšími stratami.

K prvému ostrému použitiu týchto bômb došlo však až 22. marca 2018. V ten deň vzlietol jeden z pilotov A-29 z letiska v Kandaháre, pričom bol údajne vyzbrojený neriadenými bombami Mk-81, ako aj dvojicou bômb s laserovým navádzaním GBU-58/B. Pilot Super Tucana uskutočnil nálet na objekty Talibanu v západnej provincii Farah. Z obavy, aby nezasiahol civilné obyvateľstvo, nachádzajúce sa v okolí, použil namiesto voľne padajúcich bômb dve presne navádzané bomby GBU-58/B.

Použitie presnej munície je výhodné nielen v husto obývaných oblastiach, ale aj pri poskytovaní vzdušnej palebnej podpory vlastným pozemným jednotkám, ak sa nachádzajú v tesnej blízkosti nepriateľa. Laserom navádzané bomby však umožňujú afganským pilotom uskutočniť presné útoky aj na mobilné pozemné ciele. Úspešné použitie tejto leteckej výzbroje preto predstavuje významný míľnik v rozvoji spôsobilostí afganského letectva.

Zdroj: Afghan Air Force receive latest Super Tucano shipment