Afganské letectvo uniklo do zahraničia

28.08.2021

Keď pred dvomi týždňami vstúpil do Kábulu Taliban a afganci začali zúfalo opúšťať krajinu, v severných oblastiach štátu sa spustil úplne iný druh exodu. Satelitné snímky potvrdzujú, že desiatky lietadiel a helikoptér z dnes už neexistujúcich afganských ozbrojených síl opustili krajinu a pristáli na letisku Termez v susednom Uzbekistane.

Na satelitnej snímke zo 16. augusta 2021 je vidieť najmenej 22 malých lietadiel s pevným krídlom a 26 helikoptér. Kvôli slabému rozlíšeniu sa nedá s istotou povedať, že všetky tieto lietadlá unikli z Afganistanu. Avšak takmer úplne sa to zhoduje s oficiálnym vyhlásením vlády Uzbekistanu, ktorá potvrdila, že 46 lietadiel, 22 typov s pevným krídlom a 24 helikoptér, ktoré pochádzajú z Afganistanu, bolo "prinútených" pristáť.

Úrady v Uzbekistane uviedli, že do tohto celkového počtu bol zahrnutý aj jeden stroj A-29, ktorý v Uzbekistane havaroval. Čo viedlo k strate tohto lietadla je zatiaľ zahalené rúškom nejasností. Pôvodné správy naznačovali, že bolo zostrelené. Neskôr bola zverejnená informácia, že sa údajne zrazil so stíhačkou uzbeckého letectva Mig-29 a oba stroje havarovali.

Online stránky na sledovanie letov ukazovali, že niektoré lietadlá afganského letectva sa pokúšali uniknúť najskôr do Tadžikistanu. Takže je možné, že tejto A-29 jednoducho došlo palivo a pokúšala sa nájsť bezpečné miesto na pristátie. Zdá sa však, že najmenej šesť strojov A-29 Super Tucano sa dostalo na letisko Termez.

Afganská A-29 Super Tucano
Afganská A-29 Super Tucano

Satelitné snímky ako aj fotografie, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, jasne dokazujú, že okrem lietadiel A-29 sa tam dostalo najmenej päť strojov Cessna 208B Caravan. Niektoré z nich mal Afganistan vybavené senzormi a boli vyzbrojené 70 mm laserom navádzanými raketami Advanced Precision Kill Weapon System II (APKWS II). Ďalších 11 strojov vyzerá ako prieskumné lietadlá Pilatus PC-12NG.

Cessna 208B Caravan
Cessna 208B Caravan

Afganské vrtuľníky na uzbeckom letisku tvorí 19 transportných Mi-8/Mi-17 Hip a 7 kusov UH-60 Black Hawk. Nezdá sa, že by sa v Termeze nachádzala niektorá z ozbrojených prieskumných helikoptér Hughes 530F Little Bird.

Afganský vrtuľník UH-60 Black Hawk
Afganský vrtuľník UH-60 Black Hawk

Ako uviedol americký vládny úrad pre dohľad nad obnovou Afganistanu SIGAR vo svojej správe z 29. júla, v inventári afganského letectva bolo 167 lietadiel "použiteľných / v krajine". Ak sa teda afganským pilotom podarilo z krajiny dostať 46 strojov, ide o značný počet vojenských lietadiel, ktoré sa nedostanú do rúk Talibanu. Okrem spomínaných typov s pevným krídlom a helikoptér malo afganské vojenské letectvo aj štyri dopravné lietadlá C-130H Hercules, ktorých osud je však neznámy.

Je dôležité poznamenať, že údaje SIGAR-u nezahŕňajú lietadlá pridelené afganskému krídlu špeciálnych misií. Táto úplne samostatná jednotka pre špeciálne operácie však prevádzkovala predovšetkým flotilu lietadiel Pilatus PC-12NG.

Afganské vojenské letectvo dlhodobo trpelo v dôsledku neschopnosti vyškoliť dostatočný počet pilotov a personálu údržby. To viedlo k silnej závislosti na zahraničných dodávateľoch. Keď však títo pracovníci opustili začiatkom tohto roka krajinu v rámci plánu stiahnutia amerických vojsk, afganské vojenské letectvo začalo rapídne upadať. Výrazne klesla bojová pripravenosť jeho dvoch najnovších platforiem - vrtuľníkov UH-60 a lietadiel AC-208. Dá sa preto predpokladať, že krajinu nakoniec opustila drvivá väčšina letuschopných strojov.