Ako Aligátory a Noční lovci poľovali na bojovníkov ISIL

11.09.2017

Ruské vrtuľníky rozhodli v Sýrii o výsledku bitky o mesto Dajr az-Zaur, ktoré bojovníci Islamského štátu obliehali viac ako tri roky. A vzdušno-kozmické sily RF zaznamenali nový rekord v intenzite nasadenia bojových vrtuľníkov.

Cestu do obliehanej enklávy prerazili pozemným jednotkám predovšetkým stroje Mi-28, Ka-52 a Mi-8AMTŠ. Vrtuľníky typu Ka-52 "Aligátor" a Mi-28N "Nočný lovec" operovali hlavne v noci, kedy ničili vojenskú techniku ​​militantov, bránili presunu posíl a dodávkam munície. V záverečnej fáze tejto operácie realizovali až 70% všetkých letov práve vrtuľníky. Po prvýkrát od začiatku ruskej intervencie v Sýrii boli vrtuľníky vrámci jednej operácie nasadené intenzívnejšie ako stíhačky, útočné lietadlá a bombardéry.

Odborníci poznamenávajú, že sa jedná o prvé masívne nasadenie ruských útočných vrtuľníkov v nočných podmienkach. Ako uviedol ruský denník Izvestia, do operácie v oblasti Dajr az-Zaur boli zapojené útočné stroje Mi-28N, Ka-52 a Mi-35M. Avšak útoky na pozície militantov uskutočňovali aj dopravno-bojové vrtuľníky Mi-8AMTŠ.

Kvôli zabezpečeniu postupu sýrskych vládnych jednotiek na Dajr az-Zaur hliadkovalo ruské letectvo nepretržite nad celou oblasťou a neustále ničilo vojenské vozidlá teroristov Islamského štátu. Okrem tankov a bojových vozidiel pechoty "poľovali" ruské vrtuľníky hlavne na provizórne upravené vozidlá s lafetovanými guľometmi alebo raketovými systémami. Práve tieto automobily používajú často bojovníci Islamského štátu na rýchle a prekvapivé útoky. Táto taktika umožnila ochrániť útočiace zoskupenie sýrskej armády pred náhlymi útokmi zo strán. Militanti Islamského štátu tak prišli o svoj najväčší tromf, ktorým je ich vysoká mobilita. Boli nútení prejsť do statickej obrany, pričom tieto ich pozície boli neustále ničené delostrelectvom, bombardérmi a strelami s plochou dráhou letu, vystreľovanými z lodí.

Pomocou vrtuľníkov sa podarilo 4. septembra odraziť pri meste Dajr az-Zaur silný protiútok bojovníkov Dáišu. Hoci teroristi nasadili do bitky niekoľko desiatok automobilov s výbušninami a bojových vozidiel pechoty, takmer všetky boli zničené ruským letectvom, delostrelectvom a protitankovými kompletmi.

Letectvo sa pričinilo taktiež o úspešný prienik pozemných jednotiek priamo do mesta, ktorý sa uskutočnil 5. septembra. Ruskí piloti spolu so sýrskymi delostrelcami úspešne potlačili delostrelectvo džihádistov rozmiestnené na vyvýšeninách severozápadne od Dajr az-Zaur. Zabránili tak Islamskému štátu v použití delostreleckých batérií, ktoré by mohli značne skomplikovať postup sýrskych vládnych jednotiek.

Ako uviedol nezávislý vojenský expert Anton Lavrov, "nasadenie útočných vrtuľníkov počas noci je celosvetový trend. Cez deň sú vrtuľníky zraniteľné kvôli prenosným protilietadlovým kompletom, ktorých použitie je v súčasnosti veľmi rozšírené. Avšak v noci majú moderné vrtuľníky veľkú výhodu, hlavne vďaka pokročilým opto-elektronickým systémom a riadeným strelám dlhého dosahu."

V Sýrii navyše prispieva k úspešnému použitiu vrtuľníkov aj púštny reliéf terénu. Bojovníci sa nemajú kam schovať a technika, ktorá sa počas dňa zahrieva, je v noci vďaka prístrojom jasne viditeľná a predstavuje dobrý cieľ.

Počas rozhodujúcej fázy operácie sa intenzita ruského letectva zvýšila na viac ako sto bojových letov denne, z čoho väčšinu uskutočnili vrtuľníky. Zatiaľ čo stroje Mi-35 a Mi-28 používali strely Ataka, tak vrtuľníky Ka-52 útočili najnovšími raketami Vichr. Pozície militantov a ich technika boli ničené zo vzdialenosti 4-6 km, aby nepriateľ nemohol útočiace vrtuľníky počuť.

Zdroj: Российские «Аллигаторы» сожрали сирийских «бармалеев»