Ako sa F-117 snažili prekĺznuť cez rakúsky vzdušný priestor

26.07.2020

V júni schválila Írska republika novú obrannú investičnú stratégiu, v rámci ktorej zvažuje nákup niekoľkých bojových lietadiel. V súvislosti so súčasnou neschopnosťou Írska chrániť svoj vzdušný priestor, bol v médiách opäť skloňovaný nie príliš známy prípad, kedy sa USA snažili cez rakúsky vzdušný priestor prepašovať dve lietadlá F-117A Nighthawk.

Spomínaný incident sa odohral 18. októbra 2002. Spojené štáty v ten deň nahlásili letový plán, podľa ktorého malo nad územím Rakúska preletieť dopravné lietadlo DC-10. Bolo to v čase, keď americká armáda zhromažďovala svoje sily na Blízkom východe kvôli ofenzíve proti irackému režimu Saddáma Husajna. Americká armáda v tej dobe na tranzit z Nemecka do Talianska alebo na Blízky východ pravidelne využívala vzdušný priestor Rakúska a Švajčiarska, aby sa vyhla dlhému letu cez Francúzsko. Obe tieto neutrálne krajiny však mohli zablokovať akýkoľvek nechcený prelet.

Hoci malo Rakúsko v tej dobe málo početné a zastarané bojové letectvo, ktoré tvorila len letka Drakenov (J-35ÖE) vyzbrojených raketami AIM-9P3 Sidewinder a 30-milimetrovými kanónmi, bola táto krajina pri povoľovaní preletov nad svojim územím značne "tvrdohlavá". V prípade DC-10, letiaceho z nemeckého Spangdahlemu, však bola žiadosť o prelet bez problémov schválená.

V letovom pláne bolo uvedené "sériové číslo DC-10 a ďalšie". Toto sériové číslo však bolo následne zmenené, čo vzbudilo isté podozrenie. Krátko pred 15:00 sa lietadlo priblížilo k rakúskemu Tirolsku a bolo zaznamenané novým radarovým systémom raketovej obrannej siete Goldhaube. O 15:03 vstúpila "DC-10" do rakúskeho vzdušného priestoru, odklonila sa však od plánovanej trasy. Kvôli týmto nezrovnalostiam v letovom pláne vyštartovali z leteckej základne Zeltweg dva Drakeny rakúskych vzdušných síl.

Potom čo sa rakúske stíhačky priblížili, identifikovali americké tankovacie lietadlo KC-10A Extender a dve bojové lietadlá F-117A Nighthawk, ktoré leteli tesne pod krídlami veľkého tankera. Americká formácia strávila v rakúskom vzdušnom priestore 10 minút. Po celý čas ich sprevádzali rakúske Drakeny, pričom vyhotovili snímky, ktoré boli následne predložené ako súčasť diplomatického protestu podaného na americkom veľvyslanectve vo Viedni.

Tento prípad sa nedávno stal stredobodom pozornosti aj v Rakúsku a to z dôvodu modernizácie rakúskeho letectva. Rakúsko nedávno oznámilo, že v blízkej budúcnosti plánuje vyradenie zastaraných cvičných lietadiel Saab 105ÖE. V dlhodobejšom horizonte sa chce táto krajina zbaviť aj stíhacích lietadiel Eurofighter Typhoon, ktorých obstaranie sprevádza od roku 2002 nevyriešený korupčný škandál. Schopnosť Rakúska vykonávať v budúcnosti "air policing" je preto v súčasnosti horúcou témou a vo verejnej diskusii sa argumentuje aj incidentom z roku 2002. Nepovolený prelet amerických F-117 a ich zachytenie je ukážkovým príkladom toho, akú dôležitú úlohu hrá stíhacie letectvo pri obrane vzdušného priestoru.