Americká námorná pechota vyradila drony Shadow

04.01.2018

Dňa 11. decembra 2017 sa počas cvičenia Steel Knight uskutočnil posledný let bezposádkového lietadla RQ-7B Shadow.

Ako uviedla kapitánka Shanna Ream, "išlo o posledný let nielen vrámci cvičenia Steel Knight, ale aj o posledný let vrámci námornej pechoty."

Americká námorná pechota zaviedla prieskumné drony RQ-7 Shadow v roku 2007, kedy nimi začala nahrádzať zastarané lietadlá RQ-2 Pioneer. Do roku 2010 boli prezbrojené všetky štyri perute bezposádkových lietadiel, ktoré organizačne spadajú pod námornú pechotu (VMU-1, VMU-2, VMU-3 a VMU-4).

V roku 2008 nasadila americká námorná pechota tieto drony v Iraku a o rok neskôr aj v Afganistane na podporu vtedy prebiehajúcich operácií. Lietadlá RQ-7B Shadow tak slúžili vrámci námornej pechoty 10 rokov a v súčasnosti ich nahrádzajú stroje RQ-21A Blackjack.

Drony Blackjack sú menšie ako Shadow a majú tiež menej výkonný motor. Ich nosnosť je však dostatočná na to, aby mohli mohli byť vybavené výkonnými senzormi. Tie v súčasnosti pozostávajú z nočnej a dennej kamery, ktorá dokáže vyhotoviť snímky s vysokým rozlíšením z výšky až 2 400 m. Uvažuje sa aj nad možnosťou, rozšíriť senzorové vybavenie Blackjacku o radar so syntetickou apertúrou a laserový značkovač.

Blackjack vydrží vo vzduchu o sedem hodín viac ako Shadow (celkovo až 16 hodín). Jeho maximálny dostup je 5 900 m, čo je o 1 300 m viac ako vyletí Shadow. Blackjack má tiež oveľa nižšiu hlučnosť ako jeho predchodca.

Ďalšou prednosťou Blackjacku je jeho modularita. Ako uviedol inštruktor údržby zo spoločnosti Insitu, ktorá drony vyrába, Cody Cavender, "Blackjack sa dá rýchlejšie pripraviť na vzlet." Jeho menšie rozmery v porovnaní so Shadowom znamenajú tiež oveľa menšie nároky na skladovací priestor, resp. na priestor, v ktorom ho technici pripravujú na danú misiu.

V apríli 2014 nasadila peruť VMU-2 drony Blackjack MQ-21A v Afganistane, aby odskúšali tento prieskumný systém v ostrých bojových podmienkach. Počas tohto nasadenia uskutočnili tieto stroje 120 letov zahŕňajúcich takmer 1000 letových hodín. V auguste 2016 začala prezbrojovať na lietadlá Blackjack peruť VMU-1. V tom istom roku mali byť tieto drony dodané v počte 45 kusov aj peruti VMU-3.

Zdroj: U.S. Marine Corps phases out the Shadow tactical unmanned aircraft system