Americké bombardéry získali novú protilodnú strelu

27.12.2018

Minulý týždeň americké letectvo zaviedlo do výzbroje protilodné riadené strely AGM-158C (LRASM), ktoré vyvinula spoločnosť Lockheed Martin.

US Air Force dodalo svojim jednotkám bližšie neurčený počet týchto moderných striel. V prvej várke, ktorá bola objednaná pre americké letectvo a námorníctvo, malo byť vyrobených 23 kusov striel v hodnote 86,5 milióna USD.

AGM-158C sa stane súčasťou výzbroje strategických bombardérov B-1B Lancer, z ktorých každý môže niesť až 24 rakiet tohto typu. V roku 2019 mali začať dodávky striel aj pre americké námorníctvo. To ich integrovalo do stíhačiek F/A-18E/F Super Hornet, ktoré môžu niesť po 8 kusov LRASM.

AGM-158C je nástupcom striel AGM-158A a AGM-158B. Od predchádzajúcich dvoch verzií sa líši pohonným systémom a senzorovým vybavením. Okrem striel rodiny AGM-158 nahradí LRASM aj protilodnú strelu AGM-84 Harpoon, ktorá je zavedená už od roku 1977.

LRASM je podzvuková strela s plochou dráhou letu, ktorá je obtiažne zachytiteľná rádiolokátorom. Strela je vybavená bojovou časťou WDU-42/B s hmotnosťou 450 kg, ktorá dokáže preniknúť aj k dobre chráneným cieľom. Navedenie strely na cieľ zabezpečuje kombinácia inerciálneho a GPS systému, odolného voči rušeniu. V záverečnej fáze letu sa zapne aj infračervený senzor, ktorý dokáže na základe informácií zo svojej databázy rozoznávať jednotlivé ciele.

Dosah LRASM by mal byť minimálne 370 km, ale niektoré zdroje uvádzajú až 560 km. To umožňuje pilotovi, odpáliť strelu z bezpečnej vzdialenosti mimo dosah nepriateľskej protivzdušnej obrany.

Minulý rok získali podobnú výzbroj aj ruské stíhačky Su-35S. Rusko integrovalo do týchto lietadiel modernú protilodnú strelu Ch-35U. Tá má však v porovnaní s americkou strelou kratší dolet (iba 260 km) a bojová časť má len 145 kg.

Začiatkom tohto roku získali nové protilodné strely s plochou dráhou letu BrahMos-A aj indické vzdušné sily. Strely budú súčasťou výzbroje približne 50 stíhacích lietadiel Su-30MKI. Dosah Brahmosu sa odhaduje na 290 km a strela môže niesť konvenčnú hlavicu s hmotnosťou 200 kg alebo jadrovú hlavicu s hmotnosťou 300 kg. 

Zdroj: USAF receives first LRASM missiles