Americké F-16 získajú AESA radary

26.12.2019

Northrop Grumman podpísal s americkým letectvom zmluvu v hodnote 1 miliardy dolárov, v rámci ktorej táto spoločnosť vyrobí 372 radarov typu AESA pre stíhačky F-16.

Tieto viacúčelové radary s aktívnym elektronickým skenovaním budú nainštalované do F-16 bez toho, aby došlo k štrukturálnym zmenám lietadiel. Schopnosti tohto pokročilého senzoru sú odvodené od AESA radarov, ktoré spoločnosť Northrop Grumman vyvinula pre americké stíhacie lietadlá piatej generácie F-35 a F-22. Výmena radarov na všetkých 372 lietadlách by mala byť zrealizovaná do roku 2027.

Zastaraný radar s mechanickým skenovaním APG-68 tak nahradí moderný APG-83. Nový rádiolokátor umožní bojovým lietadlám rýchlejšie a na dlhšie vzdialenosti detegovať a sledovať väčší počet cieľov, ako aj pracovať v prostredí so silným elektronickým rušením. Ako uviedol Randy Howard, riaditeľ stratégie a obchodného rozvoja spoločnosti Lockheed Martin, tento radar dokáže naraz sledovať až 20 cieľov. F-16 sa tak stane oveľa výkonnejším lietadlom ako doteraz.

Táto modernizácia zásadne predĺži životnosť stíhačiek F-16, a to až do štyridsiatych rokov tohto storočia. Lietadlá F-16, ktoré v súčasnosti prevádzkujú americké vzdušné sily, majú nalietaných priemerne 6000 až 7000 hodín. Vzhľadom na to, že okrem radarov získajú tieto stroje ešte množstvo ďalších vylepšení, predĺži sa ich životnosť až na 12 000 letových hodín.

Pripomeňme, že radary APG-83 vybralo americké letectvo aj pre 72 lietadiel F-16, ktoré spadajú pod Národnú gardu. V auguste minulého roku bol tento radar pokusne nainštalovaný aj do stíhačky F/A-18C Hornet. Spoločnosť Northrop Grumman tak potvrdila, že rádiolokátor je kompatibilný aj so stíhačkami F/A-18C/D. Je celkom možné, že v blízkej budúcnosti získa Northrop Grumman aj zákazku pre americkú námornú pechotu, ktorá hľadá pokročilý radar pre modernizáciu stovky svojich Hornetov.

Zdroj: Northrop Grumman Gets Funding for Hundreds of F-16 Radars