Americké F-35A dorazili na Blízky východ

16.04.2019

Americké letectvo vyslalo stíhačky F-35A na Blízky východ, kde ich čaká prvé operačné nasadenie. Udialo sa tak necelých sedem mesiacov po tom, čo americké F-35B uskutočnili prvý nálet na pozemné ciele v Afganistane.

Bližšie neurčený počet lietadiel F-35A pristál 15. apríla na leteckej základni Al Dhafra v Spojených arabských emirátoch. Tieto stroje spadajú pod 388. a 419. stíhacie krídlo zo základne Hill v Utahu.

Lietadlá by mali výrazne zvýšiť schopnosť koalície bojovať proti Islamskému štátu, povedal generálny veliteľ vzdušných síl USA Joseph Guastella. "Fúzia dát zo senzorov a schopnosť prežitia, ktoré toto lietadlo poskytne koaličným silám, zvýši bezpečnosť a stabilitu v celej bojovej oblasti a odradí agresorov."

Pripomeňme, že F-35A amerického letectva dosiahli počiatočnú operačnú spôsobilosť v auguste 2016. Tieto moderné stealth lietadlá už majú za sebou aj operačné nasadenie v Európe a Tichomorí, doteraz sa však žiadnych aktívnych konfliktov nezúčastnili.

Vo februári 2019 americké letectvo informovalo, že zo základne Al Dhafra stiahlo svoje F-22 Raptor a dočasne ich nahradilo stíhačkami F-15C Eagle. Raptory boli na tejto základni rotačne nasadzované od roku 2009 a od tej doby zohrávajú v tomto regióne dôležitú úlohu. V roku 2013 napríklad jedno z týchto stealth lietadiel stíhalo iránsky F-4 Phantom II, ktorý v Perzskom zálive doliehal na americký dron MQ-1 Predator. Nasledujúci rok boli stíhačky F-22 prvýkrát nasadené na bojové misie nad Sýriou. Odvtedy v severovýchodnej Sýrii kryli chrbát bojovníkom, ktorých podporovali Spojené štáty. Zároveň pomáhali prenasledovať sýrske a ruské bojové lietadlá, ktoré mohli tieto sily ohroziť.

Všetky tieto úlohy budú odteraz zo základne Al Dhafra plniť lietadlá F-35A. Spôsobilosti amerického letectva sa tak rozšíria o stíhačky s modernými elektrooptickými a infračervenými senzormi, ktoré umožnia vykonávať aj netradičné prieskumné úlohy. Zároveň tým získalo USAF v tejto oblasti platformu, ktorá je schopná viesť elektronický boj. F-35 môžu interne niesť laserom navádzané bomby a majú vstavaný elektro-optický zameriavací systém, ktorý je schopný tieto bomby navádzať na pohyblivé ciele. Toto všetko sa deje v stealth režime, čo poskytuje F-35 ďalšiu taktickú výhodu.

Vyslanie F-35A na Blízky východ je popri plnení bojových úloh aj dôležitou demonštráciou toho, že americké letectvo je už plne schopné nasadiť tieto stíhačky do ostrého konfliktu. 

Zdroj: U.S. Air Force F-35A's First Combat Deployment To The Middle East Has Begun