Americké Hornety dostanú AESA radary

20.01.2019

Spoločnosť Raytheon 15. januára oznámila, že bude pre lietadlá americkej námornej pechoty Hornet dodávať palubné radary typu AESA (active electronically scanned array).

Dodávky radarov APG-79(v)4 by mali začať v roku 2020 a skončiť o dva roky neskôr. APG-79(v)4 je približne na 90% podobný s radarom APG-79, ktorý je nainštalovaný v lietadlách F/A-18E/F Super Hornet a EA-19G Growler. Rádiolokátor bol samozrejme prispôsobený klasickému Hornetu.

"S radarmi s aktívnym elektronickým skenovaním (AESA) sa v boji pomyselné misky váh nakláňajú na stranu tých stíhacích lietadiel, ktoré sú nimi vybavené," povedal Eric Ditmars, viceprezident spoločnosti Raytheon Secure Sensor Solutions. "Potom, ako budú mať klasické Hornety nainštalované radary APG-79(v)4, budú piloti námornej pechoty schopní identifikovať, sledovať a pôsobiť proti viacerým cieľom súčasne a na väčšiu vzdialenosť ako kedykoľvek predtým."

Technológia AESA ponúka nielen významné zlepšenie bojových schopností, ale aj vyššiu spoľahlivosť. Je to vďaka zníženiu počtu mechanických pohyblivých častí, ale aj z toho dôvodu, že radar pozostáva z veľkého počtu vysielacích/prijímacích modulov a pri zlyhaní jedného z nich nedochádza k viditeľnému ovplyvneniu výkonu celého systému. Požiadavky na údržbu APG-79(v)4 by sa mali v porovnaní so servisovaním súčasnej antény APG-73 znížiť.  Ďalšie úspory nákladov vyplynú zo spoločnej logistiky a dodávateľského reťazca pre celú rodinu radarov APG-79, do ktorej patria aj senzory Super Hornetov a Growlerov. 

Na základe požiadavky, ktorá bola vypracovaná začiatkom minulého roka, by malo byť letectvu námornej pechoty dodaných 98 radarov typu AESA. V súčasnosti má americká námorná pechota 8 perutí F/A-18C/D, pričom sa predpokladá, že sedem z nich bude mať po 12 lietadiel vybavených rádiolokátorom APG-79(v)4. Zvyšné radary budú uskladnené ako náhradné diely. 

Námorná pechota stále prevádzkuje aj prvé generácie Hornetov - F/A-18A+ a F/A-18B+. Pri týchto lietadlách sa však už s podobným vylepšením nepočíta. F/A-18A+/B+ budú o niekoľko rokov spolu s lietadlami AV-8B Harrier II nahradené modernými stíhačkami F-35B a F-35C. Ide o lietadlá 5. generácie, pri ktorých je už rádiolokátor typu AESA štandardom.

Zdroj: Raytheon To Supply AESA Radar for Marine Hornets