USAF má všetky C-5 zmodernizované na úroveň Super Galaxy

10.08.2018

Spoločnosť Lockheed Martin dodala 2. augusta americkému letectvu posledné C-5M Super Galaxy, čím sa ukončil program modernizácie týchto ťažkých dopravných lietadiel.

V poradí 52. lietadlo C-5M bolo presunuté na leteckú základňu Stewart v New Yorku, kde dostane nový interiérový náter. Akonáhle bude táto práca ukončená, stroj preletí na základňu Westover, kde bude zaradené k 439. leteckému dopravnému krídlu, ktoré tak bude pozostávať z ôsmych lietadiel C-5M.

Zvyšných 44 strojov C-5M sa nachádza na základniach Dover v štáte Delaware (436. a 512. letecké dopravné krídlo) a Travis v štáte Kalifornia (60. a 349. letecké krídlo). Cvičná letka C-5M spadá pod 433. letecké dopravné krídlo zo základne San Antonio-Lackland v Texase.

Program modernizácie C-5 sa začal v roku 1998 a mal by predĺžiť životnosť týchto strojov až do roku 2040. Vrámci vylepšení získalo 52 lietadiel C-5 nové motory, avioniku a diagnostické systémy. Modernizácia zahŕňa celkovo 70 vylepšení, ktoré sa týkajú úprav konštrukcie trupu, podvozku, ovládacích prvkov letu, pneumatického, hydraulického, elektrického a palivového systému.

Zastaranú štvoricu motorov General Electric TF-39 nahradili nové pohonné jednotky F-138 taktiež od firmy General Electric. Nové motory prinášajú 22 percentný nárast ťahu, o 58% rýchlejšie stúpanie a modernizovaným lietadlám stačí o 30% kratšia vzletová dráha. Lockheed Martin tvrdí, že nový pohon je tiež desaťkrát spoľahlivejší a tichší. Dolet lietadiel sa predĺžil o takmer 1 668 km na súčasných 9 729 km.

Modernizácia lietadiel sa vykonávala v závode spoločnosti Lockheed Martin v Mariette v štáte Georgia. Testovací let prvej zmodernizovanej C-5M sa uskutočnil 19. júna 2006, avšak americkému letectvu bola dodaná až v roku 2009.

Pripomeňme, že prvú C-5 získalo americké letectvo v roku 1970, pričom do roku 1989 bolo dodaných celkovo 128 lietadiel vo verziách A, B a C. Modernizáciu na úroveň "M" podstúpilo 49 lietadiel verzie C-5B, dve C-5C a jedno C-5A. Zvyšné stroje boli do septembra 2017 postupne vyraďované.

C-5 predstavuje najväčšie americké lietadlo v službách US Air Force, ktoré bolo navrhnuté na prepravu nadrozmerných nákladov na medzikontinentálne vzdialenosti. Lietadlo je vybavené nielen zadnými dverami s nakladacou rampou, ale je možné odklopiť aj prednú časť trupu. Vďaka tomu môže pozemná obsluha na jednom konci náklad nakladať a súčasne na druhom konci ho vykladať, čím sa skracuje celkový čas prepravy. Dostatočne široký nákladný priestor umožňuje lietadlu prevážať až dva rady vozidiel Humvee. C-5 dokáže tiež uniesť dva 78-tonové tanky M1A1, helikoptéry a iné nadrozmerné vybavenie.

Zdroj: Lockheed Martin delivers last upgraded C-5