Americké letectvo objednalo ďalších 18 zdušných tankerov KC-46A

13.09.2018

Spoločnosť Boeing získala 10. septembra zmluvu na ďalších 18 tankovacích lietadiel KC-46A Pegasus.

Súčasťou kontraktu sú aj náhradné diely, podporné zariadenia, náhradné motory a súpravy na dopĺňanie paliva. Celá dodávka by mala byť realizovaná do januára 2022.

Táto správa prišla len päť dní potom, ako Federálna letecká správa USA (FAA) udelila lietadlu KC-46 certifikát STC (Supplemental Type Certificate), čím bolo potvrdené splnenie požiadaviek na tankovacie a avionické systémy stroja. Pegasus tak potrebuje získať ešte certifikát od amerického letectva, ktorý potvrdí aj funkčnosť špecifických vojenských systémov. Keď Boeing v júli ukončil testovanie lietadla, spoločnosť vo svojom vyhlásení uviedla, že certifikát by mal byť udelený v nasledujúcich mesiacoch.

Dodávka prvého lietadla americkému letectvu je plánovaná na október, pričom by malo byť dislokované na základni McConnell v Kansase. Už v novembri však bude presunuté na základňu Altus v Oklahome, kde bude slúžiť na výcvik pilotov a pozemného personálu. Na tejto základni prebieha v súčasnosti aj výcvik pilotov starších tankovacích lietadiel KC-135 Stratotanker a strategických dopravných lietadiel C-17 Globermaster III.

Posledná objednávka 18 kusov KC-46A zvýšila celkový počet objednaných lietadiel na 52. Plány amerického letectva v dlhodobom horizonte hovoria o obstaraní až 179 nových KC-46A, čím by spolu so staršími KC-135 prevádzkovalo celkovo 479 tankovacích lietadiel.

KC-46A dokáže dodávať iným lietadlám palivo rýchlosťou 4540 litrov za minútu prostredníctvom jedného tankovacieho ramena a dvoch hadíc. Naraz tak môžu vo vzduchu tankovať tri lietadlá, pričom každé prijíma asi 1510 litrov za minútu. Okrem dopĺňania paliva však môže byť KC-46 využitý aj na prepravu cestujúcich, nákladu alebo pacientov.

Zdroj: Boeing gets $2.9B for more KC-46 tankers