Americké letectvo posilňuje svoju prítomnosť v Afganistane

31.01.2018

Americké vzdušné sily hovoria, že na letisku Kandahár v Afganistane sa momentálne nachádza historicky najväčší počet bezposádkových lietadiel MQ-9 Reaper.

Tie by mohli v blízkej budúcnosti doplniť ešte drony amerického námorníctva, ktoré prevádzkuje svoje vlastné typy tejto leteckej techniky. Americké letectvo má v súčasnosti v Kandaháre tri perute Reaperov, neuvádza však ich konkrétny počet.

Rozsah americkej prítomnosti v krajine sa donedávna neustále zmenšoval, pretože koalícia pod vedením NATO oficiálne ukončila bojové operácie v roku 2014. Počty amerických jednotiek a techniky začali znovu narastať, až keď Spojené štáty znovu oživili svoje úsilie, zamerané proti Talibanu, al-Káide, Islamskému štátu a ďalším militantným skupinám v krajine.

Zvyšovanie počtu pozemných síl podnietilo potrebu väčšej leteckej podpory a prieskumných lietadiel. Okrem dodatočných dronov poslalo letectvo do Kandaháru aj útočné lietadlá A-10 Warthog ako aj pátracie a záchranné vrtuľníky HH-60G Pave Hawk.

Väčšie množstvo dronov Reaper umožní americkej armáde, afganským silám a koaličným partnerom hliadkovať pozdĺž celej hranice s Pakistanom, kde sa sily povstalcov a teroristov koncentrujú. Niektoré z lietadiel MQ-9 Reaper sú už vo verzii Block 5, ktorá môže niesť externú palivovú nádrž. To zvyšuje dolet dronu alebo mu umožňuje zostať v určitej oblasti po dlhšiu dobu.

Je dôležité, zabezpečiť v Afganistane nepretržitý letecký prieskum, aby sa Talibanu a ďalším militantom zabránilo v nočných presunoch po krajine. Význam takýchto letov narastá hlavne z toho dôvodu, že povstalci začali kupovať zariadenia na nočné videnie a rôznymi inými spôsobmi zlepšujú svoje schopnosti vykonávať operácie po tme.

Drony Reaper majú jedinečnú schopnosť sledovať rozľahlé plochy a túto ich spôsobilosť navyše umocňuje zapojenie do systému Gorgon Stare. Tento systém pozostáva z takmer 370 jednotlivých kamier, ktoré dokážu simultánne získavať snímky v oblasti 103 km2. Analytici potom môžu tieto zábery kombinovať do jedinej mozaiky a hľadať prejavy nepriateľských aktivít, sledovať vozidlá a pohyby osôb na veľkom území.

Lietadlá Reaper môžu tiež niesť navádzané bomby a riadené strely vzduch-zem, čo im umožňuje zaútočiť na rôzne ciele hneď, ako ich nájdu. To dáva veliteľom väčšie šance zničiť malé skupiny teroristov, napr. počas kladenia improvizovaných výbušných zariadení.

Treba však dodať, že MQ-9 Reaper nemôže niesť súčasne výzbroj aj kontajnery systému Gorgon Stare. Takže väčší počet dronov v Kandaháre poskytuje americkým veliteľom väčšiu flexibilitu pri ich nasadení.

Aktuálne stavy bezpilotných lietadiel v Afganistane môžu však predstavovať len začiatok väčšej misie v tejto krajine. Je možné, že čoskoro sa drony Reaper objavia okrem Kandaháru aj na iných afganských základniach.

V Kandaháre sa v súčasnosti okrem lietadiel MQ-9 Reaper nachádzajú aj drony MQ-1C Gray Eagle, ktoré prevádzkuje americká armáda. Tie taktiež disponujú prieskumným vybavením ako aj presne navádzanou výzbrojou.

Zdá sa, že v roku 2018 budeme v Afganistane svedkami väčšej aktivity bezposádkových lietadiel. To môže predznamenať začiatok rozsiahlejšej leteckej kampane v tejto krajine proti militantom Talibanu, al-Káidy a Islamského štátu.

Zdroj: The USAF Expands MQ-9 Reaper Drone Force in Afghanistan to Its Largest Size Ever