Americké letectvo vykonalo záverečný test so zavesenou hypersonickou raketou

10.08.2020

Išlo o aerodynamický test vyvíjanej hypersonickej strely AGM-183A ARRW, ktorý sa 8. augusta uskutočnil na bombardéri B-52 Stratofortress.

Počas testu, zameraného len na nesenie strely, boli úspešne prenesené telemetrické a GPS údaje z rakety k pozemným staniciam Point Mugu Sea Range. Počas skúšky boli pod krídlom bombardéru B-52H nesené dve makety budúcich rakiet, ktoré síce neboli letuschopné, ale obsahovali rôzne meracie zariadenia.

Ďalšou fázou testov budú už skúšobné odpaly AGM-183A. "Tento prípad preukázal schopnosť komunikovať s prototypom zbrane; celý tím je nadšený, že môže podniknúť ďalší krok a začať energetický letový test našej prvej hypersonickej rakety vzduch-zem," uviedol veliteľ 419. Flight Test Squadron podplukovník Michael Jungquist.

Na testovanie strely sa používa bombardér B-52 s označením 60-0050 "Dragon's Inferno" (v preklade "dračie peklo"). Toto lietadlo má viacero špecifických úprav, ktoré pozostávajú hlavne z priezorov určených na filmovanie testovacích odpalov AGM-183A.

Pripomeňme, že zmluvu na vývoj hypersonickej rakety vzduch-zem v hodnote 480 miliónov dolárov získala pred dvomi rokmi spoločnosť Lockheed Martin. Prvú aerodynamickú letovú skúšku uskutočnilo americké letectvo na bombardéroch B-52H v júni 2019. V decembri 2019 uzavrelo americké ministerstvo obrany s firmou Lockheed Martin novú zmluvu v celkovej výške takmer 989 miliónov dolárov, ktorej podstatou je zabezpečenie úplného vývoja, testovania a prípravy na sériovú výrobu ARRW.  

V júni americké letectvo zverejnilo informáciu, že plánuje obstarať osem funkčných prototypov rakety ARRW. Štyri z nich budú určené na letové testy a zvyšné štyri ako náhrada (tie, ak nebudú použité, sa zrejme stanú prvými raketami zaradenými do operačnej služby). Všetky vývojové a testovacie práce by mali byť dokončené do 31. decembra 2022 a v nasledujúcom roku je naplánované zavádzanie rakety do výzbroje. 

Hlavným cieľom projektu ARRW je čo najrýchlejšie zavedenie hypersonickej rakety do výzbroje, aby Spojené štáty udržali krok s Čínou a Ruskom. Prvý hypersonický klzák s názvom Avangard a rýchlosťou mach 10 zaviedlo minulý rok Rusko. Okrem toho táto krajina rozvíja aj ďalšie hypersonické zbraňové systémy, ako sú Kinžal alebo Zirkon. Ku koncu tohto roku chce Čína rozšíriť svoj arzenál o prvý hypersonický klzák DF-ZF (na rakete DF-17). Preto sa Spojené štáty snažia, aby v týchto nových pretekoch v zbrojení príliš nezaostávali za svojimi hlavnými súpermi. A to aj napriek tomu, že už v súčasnosti sa projekt vývoja AGM-183A predražil o 40% oproti pôvodne plánovaným nákladom.

AGM-183 alebo Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW) je taktická hypersonická riadená strela. ARRW pozostáva z raketového motora na tuhé palivo a odnímateľného hypersonického klzáku vybaveného bojovou časťou. Po odpálení ARRW z lietadla zabezpečí raketový motor dosiahnutie požadovanej výšky a rýchlosti. Následne sa od rakety oddelí klzák s hlavicou, ktorý bez pohonu letí hypersonickou rýchlosťou k svojmu cieľu. 

Presné charakteristiky systému nie sú známe, ale podľa neoficiálnych informácií by AGM-183 mala dosahovať rýchlosť až mach 20. Podľa niektorých zdrojov majú Spojené štáty v úmysle vytvoriť aj jadrovú verziu tejto rakety. AGM-183 by sa mala stať súčasťou výzbroje strategických bombardérov B-52H a B-1B.