Americké námorníctvo objednalo ďalšie letecké terče

25.06.2019

Spoločnosť Kratos Defense & Security Solutions podpísala s americkým námorníctvom zmluvu na letecké terče BQM-177A v hodnote 25,4 milióna dolárov. 

Predmetom zmluvy je 3. várka malosériovej výroby v objeme 34 leteckých terčov a dodanie technických informácií. Produkcia bude prebiehať závode v Sacramente (Kalifornia) a jej ukončenie je plánované na marec 2021.

BQM-177A je postavený na základe demonštrátora BQM-167X. Ten je derivátom leteckého terča BQM-167A Skeeter, ktorý v súčasnosti využíva americké letectvo. BQM-177A síce konštrukčne vychádza z BQM-167A, je to však hornoplošník, ktorý má prepracovaný trup a nový prúdový motor.

Firma Kratos spustila dodávky týchto leteckých terčov v júni 2018. K prvému použitiu BQM-177A (mimo testovacieho programu) došlo 21. júla toho istého roku. Počiatočnú operačnú spôsobilosť dosiahol tento dron vo februári 2019.

BQM-177A Subsonic Aerial Target (SSAT) je letecký terč novej generácie, ktorý spočiatku bude dopĺňať a neskôr zrejme úplne nahradí v súčasnosti používaný BQM-74E. Tento nový dron predstavuje vďaka svojej konštrukcii a parametrom tú najlepšiu voľbu na simuláciu podzvukovej protilodnej strely. Bude slúžiť nielen na výcvik v rámci amerického námorníctva, ale aj na testovanie nových zbraní. V porovnaní so svojím predchodcom má dlhší dolet, vyššiu rýchlosť, lepšiu obratnosť a dokáže letieť nižšie nad hladinou mora.

SSAT je poháňaný francúzskym prúdovým motorom Safran Microturbo TR 60-5+, ktorý mu umožňuje dosiahnuť maximálnu rýchlosť mach 0,95. Dokáže letieť 2 metre na úrovňou terénu a uskutočňovať manévre s preťažením od -2 do +9 g.

BQM-177A je dlhý 5,18 metra a má rozpätie krídel mierne cez 2 metre. Hmotnosť prázdneho dronu je 281 kg, pričom dokáže niesť celú škálu vybavenia. Interne môže niesť náklad s hmotnosťou do 45 kg a pod každým krídlom možno zavesiť vybavenie s hmotnosťou 38,5 kg.

Letecký terč funguje v plne autonómnom alebo manuálnom režime. Jeho pristátie zabezpečuje špeciálny padákový systém, čo umožňuje jeho opätovné nasadenie.

Zdroj: Kratos awarded $25.4 million contract for BQM-177A Aerial Target