Americké námorníctvo zaviedlo do výzbroje bombu JSOW C-1

28.10.2017

Dňa 11. októbra americké námorníctvo oficiálne zaviedlo do výzbroje najmodernejší variant kĺzavej bomby AGM-154 JSOW.

Všetky letky US Navy sú už vyzbrojené bombou JSOW C-1, ktorá je schopná útočiť na stacionárne pozemné ciele, ale aj pohyblivé námorné ciele.

JSOW C-1 dosiahla počiatočné operačné spôsobilosti ešte v roku 2016. Následne začala séria štyroch cvičení vrámci celej flotily, ktoré demonštrovali schopnosti zbrane v čoraz komplexnejších scenároch. Jedným z nich boli aj skúšky, pri ktorých bomba prijímala údaje o polohe cieľov zo systému LSRS (Littoral Surveillance Radar System). Tento pokročilý radarový systém, ktorý dokáže mapovať zemský povrch vo vysokom rozlíšení, sa nachádza na malom počte prieskumných lietadiel P-3C Orion. Jeho modernejšia verzia je aj na lietadlách P-8 Poseidon.

Bomba bola testovaná aj počas cvičenia Northern Edge 2017, ktoré bolo zamerané na rýchlu reakciu amerických síl v prípade krízy v indicko-ázisko-pacifickom regióne. Do skúšok sa zapojili aj Super Hornety austrálskeho letectva (RAAF), ktoré spolu s US Navy uskutočnili dvanásť cvičných útokov na námorné ciele.

JSOW C-1 má dĺžku 4,1 m a priemer 33 cm. Po odhodení z lietadla vysunie krídla s rozpätím 2,69 m a kĺzavým letom sa dokáže dostať aj k vzdialenejším cieľom. Dosah bomby pri vypustení v malej výške je asi 24 km, pri odhodení vo výške 12 000 m je to až 130 km.

Bomba má tandemovú bojovú časť BROACH, ktorá zabezpečuje prienik aj cez silné opevnenie (bunkre, jaskyne). Prvá nálož vytvorí v cieli dieru kruhového tvaru, cez ktorú vnikne do objektu druhá nálož.

V počiatočnej a strednej fáze letu je bomba navádzaná kombináciou inerciálneho a družicového systému (GPS). V záverečnej fáze letu má k dispozícii ešte infračervené navádzanie s algoritmom automatického rozpoznávania cieľa.

JSOW C-1 je prvou muníciou typu vzduch-zem vo výzbroji amerického námorníctva, ktorá je pripojená do siete. Pomocou obojsmernej dátovej linky Link 16 môže pilot v reálnom čase poskytnúť bombe aktualizácie o polohe cieľa, súradnice nového cieľa alebo prerušiť jej misiu.

V súčasnosti sú bomby JSOW C-1 integrované do stíhačiek Super Hornet F/A-18E/F. Od roku 2018 by mali byť súčasťou výzbroje taktiež stealth lietadiel F-35A/C, najskôr však musí prebehnúť ich modernizácia na štandard Block 3F.

Zdroj: JSOW C-1 achieves full operational capability