Americké „Prasatá“ ničia bunkre Islamského štátu

26.08.2017

Začiatkom augusta oznámilo americké letectvo, že lietadlá A-10 Thunderbolt II, prezývané pilotmi "Hogs" (v preklade "prasatá"), začali v Iraku a Sýrii zhadzovať bomby GBU-31(V)3/B.

Ide o bomby, určené na ničenie bunkrov a dobre chránených pozemných cieľov. GBU-31(V)3/B majú hmotnosť až 907 kg a sú navádzané prostredníctvom družicového systému GPS. Bomba je vybavená bojovou časťou BLU-109/B, uloženou v 2,5 cm oceľovom púzdre, vďaka čomu dokáže preniknúť železobetónom s hrúbkou 1,2 - 1,8 m. Hlavica obsahuje 272 kg výbušniny.

A-10 Warthog je lietadlo určené na priamu podporu pozemných jednotiek, ktoré významne prispelo k zničeniu množstva irackej obrnenej techniky počas operácie Púštna búrka v roku 1991. V posledných rokoch sa ho americké letectvo snažilo niekoľkokrát vyradiť s odôvodnením, že tento stroj má už len obmedzené využitie. Ako sa však ukazuje posledné tri roky, A-10 je jedným z najaktívnejších lietadiel v boji proti ISIS v Iraku a Sýrii.

Tieto stroje lietajú nad Irakom a Sýriou nepretržite od novembra 2014 a uskutočňujú v priemere 750 náletov mesačne. Okrem kanóna GAU-8/A Avenger tvoria ich hlavnú výzbroj navádzané bomby GBU-38/B JDAM, GBU-12/B Paveway II a GBU-58/B. Bežne používajú taktiež riadené strely vzduch-zem AGM-65 Maverick.

Oficiálne video zobrazuje, ako pozemná obsluha podvesuje jednu z bômb na lietadlo A-10.

V marci tohto roku americké letectvo priznalo, že v úvodných mesiacoch leteckej kampane proti Islamskému štátu použilo nesprávnu taktiku a muníciu. Zo začiatku používalo verziu leteckých bômb GBU-38/B so špeciálnou bojovou časťou, ktorá je upravená tak, aby spôsobovala len minimálne vedľajšie škody. Tieto bomby však neboli dostatočne účinné pri ničení infraštruktúry na ťažbu ropy a sietí tunelov, ktoré používali teroristi. To viedlo k nasadeniu 907 kg bômb GBU-31 prostredníctvom bombardérov B-1B a B-52, ale aj stíhačiek F-15E. Zároveň pristúpilo US Air Force k integrácii týchto bômb aj do lietadiel A-10 Thunderbolt II.

Rozšírenie arzenálu A-10 o bomby GBU-31(V)3/B významne rozširuje spôsobilosti týchto strojov a možnosti ich nasadenia na celú radu rôznych misií. Je preto možné, že lietadlá A-10 budú masívne nasadené nielen v záverečných bojoch proti Islamskému štátu, ale budeme o nich počuť aj v nasledujúcich konfliktoch vedených Spojenými štátmi.

Zdroj: A-10 Warthogs Drop Bunker Buster Bombs in Combat for the First Time