Americký bezpilotný tanker MQ-25 má za sebou prvý let

23.09.2019

Dňa 19. septembra sa uskutočnil prvý let bezposádkového tankovacieho lietadla MQ-25A Stingray, ktoré je určené na operácie z lietadlových lodí. 

Prototyp T1 vzlietol z letiska  MidAmerica v Illinois, kde sa nachádzala pozemná riadiaca stanica Boeingu. Dron letel autonómne dve hodiny po vopred určenej trase a nakoniec samostatne pristál.

Účelom letu bolo overiť základné funkcie lietadla a komunikáciu s jeho pozemnou riadiacou stanicou. Spoločnosť Boeing uviedla, že má naplánované 18-mesačné testovacie obdobie. Vrámci neho chce otestovať celú letovú obálku nového stroja a vyhodnotiť obmedzený počet subsystémov, vrátane tankovacieho systému.

Americké námorníctvo uzavrelo so spoločnosťou Boeing Defense zmluvu vo výške 805,3 milióna dolárov na vývoj a výrobu prvých štyroch dronov MQ-25A. Táto suma by mala pokryť náklady na finálny konštrukčný návrh, vývoj, výrobu, testovanie, dodávku a podporu bezpilotných lietadiel MQ-25A vrátane ich integrácie do leteckého krídla lietadlovej lode. S dosiahnutím počiatočnej operačnej spôsobilosti MQ-25 sa počíta do roku 2024.

MQ-25 Stingray umožní predĺžiť akčný rádius iných palubných lietadiel, ako sú F/A-18 Super Hornet, EA-18G Growler a F-35C.  Nový tankovací dron by mal byť schopný dodať 6350 kg paliva iným lietadlám, ktoré sa nachádzajú v okruhu asi 900 km od lietadlovej lode. Americké námorníctvo plánuje v budúcnosti nakúpiť až 72 lietadiel MQ-25 Stingray, ktoré budú operovať z lietadlových lodí triedy Nimitz a triedy Ford.

Zdroj: Boeing MQ-25A unmanned tanker makes first flight