Americký MQ-9 Reaper Block 5 má za sebou bojový debut proti ISIS

03.07.2017

Najnovšia verzia amerického bezposádkového lietadla MQ-9 Reaper Block 5 úspešne absolvovala svoju prvú bojovú misiu. K tomuto nasadeniu došlo dňa 23. júna 2017 vrámci operácie Inherent Resolve (Bytostné odhodlanie).

Reaper vydržal vo vzduchu plne vyzbrojený viac ako 16 hodín. Misia pozostávala z leteckého prieskumu a následného útoku na pozície bojovníkov Islamského štátu. Počas náletu zhodil jednu bombu GBU-38 s hmotnosťou 225 kg  a odpálil dve riadené strely vzduch-zem AGM-114 Hellfire. Použitá munícia zničila  dve opevnené bojové pozície, dve vozidlá a jeden mínomet.

Toto bezposádkové lietadlo bolo spolu s ďalšími novými strojmi Blocku 5 v máji otestované na leteckej základni Creech. Až po úspešnom ukončení testov letovej spôsobilosti boli odoslané k príslušným jednotkám.

Reaper Block 5 má modernizovaný elektrický systém so záložným generátorom, ktorý dokáže v prípade výpadku primárneho zdroja zabezpečiť energiu pre základné letové funkcie. Dron má tri nezávislé zdroje energie. Jeden z nich napája nový komunikačný rádiový systém ARC-210 (VHF/UHF), ktorý umožňuje komunikáciu súčasne medzi viacerými účastníkmi vo vzduchu i na zemi. Ďalšie dva sú zdrojom energie pre zabezpečené dátové spojenie a zvýšenú kapacitu prenosu údajov. Block 5 má v porovnaní s Blockom 1 väčšiu zásobu paliva, unesie viac výzbroje i vybavenia.

MQ-9 Reaper, mladší súrodenec lietadla MQ-1 Predator, je využívaný americkým letectvom čoraz častejšie. V máji si U.S. Air Force objednalo 36 týchto bojových dronov. Spoločnosť General Atomics si tak príde na 400 miliónov USD.

Reaper má pri rýchlosti 444 km/h a vo výške 15 240 letovú výdrž viac ako 27 hodín. Jeho maximálne užitočné zaťaženie je 1 746 kg, z čoho 1 360 kg predstavuje externý náklad, ako napr. strely Hellfire. Môže byť vyzbrojený štyrmi raketami Hellfire a dvomi bombami GBU-12 Paveway II s laserovým navádzaním alebo dvomi bombami GBU-38 (JDAM) s hmotnosťou 227 kg. Reaper dokáže letieť dvakrát tak rýchlo ako Predator a unesie päťkrát viac výzbroje alebo vybavenia.

Zdroj: US Air Force's new Block 5 MQ-9 Reaper makes combat debut against ISIS