Americký vrtuľník koordinoval útok dronu na pozemný cieľ

12.09.2019

Americká armáda nedávno uskutočnila skúšku, pri ktorej personál z paluby vrtuľníku MH-47 Chinook priamo ovládal dron MQ-1C Gray Eagle. Tento jedinečný test preukázal pokroky v spolupráci bezpilotných a pilotovaných lietadiel, inteligentnej munícii a umelej inteligencii. 

MQ-1C Gray Eagle
MQ-1C Gray Eagle

Počas testu bola z dronu zhodená kĺzavá bomba GBU-69/B Small Glide Munition, ktorá mala zasiahnuť určený pozemný cieľ. Následne personál, nachádzajúci sa na zemi, presmeroval túto bombu počas letu na úplne iný cieľ.

Tento experiment sa konal na strelnici amerického námorníctva v China Lake (Kalifornia) dňa 28. augusta. Podrobnosti o ňom zverejnil 5. septembra brigádny generál americkej armády Walter Rugen. Generál Ruben zdôraznil, že úsilie americkej armády v súčasnosti smeruje k pevnejšiemu previazaniu leteckých a pozemných jednotiek, aby dokázali akémukoľvek protivníkovi uštedriť poriadny úder. Poskytol tiež informáciu o pôvodnom cieli cvičenia, ktorým mal byť raketový systém zem-vzduch nachádzajúci sa v napodobenine mestského prostredia.

Išlo údajne o prvý test, kedy Gray Eagle vypustil kĺzavú bombu GBU-69/B s hmotnosťou asi 27 kilogramov. Tá je v súčasnosti už vo výzbroji bojových lietadiel AC-130W Stinger II a AC-130J Ghostrider, ktoré spadajú pod americké letectvo. Rugen tiež prezradil, že operátor na palube vrtuľníku MH-47 koordinoval útok dronu MQ-1C na pozemný cieľ pomocou tabletu.

MH-47 Chinook
MH-47 Chinook

Po tom, čo Gray Eagle vypustil bombu, pozemný personál v stredisku taktických operácií prevzal nad ňou kontrolu pomocou obojsmerného dátového spojenia a presmeroval ju na nový cieľ.  Takáto munícia, pripojená do integrovanej siete, poskytuje americkej armáde viac flexibility. Vďaka tomu bude môcť pozemný personál napríklad presmerovať bombu počas letu na dôležitejší cieľ. Rovnako dobre môže byť bomba odklonená od pôvodného cieľa z dôvodu, že sa v oblasti dopadu náhle objavia nevinní okoloidúci. Táto eventualita môže nastať v budúcich konfliktoch, ktoré sa nepochybne budú odohrávať aj v hustej mestskej zástavbe.

Systémy, ktoré boli odskúšané počas testu v China Lake, majú ešte ďaleko od zavedenia a reálneho nasadenia. Napriek tomu ide jednoznačne o významný krok vpred. A v nie príliš vzdialenej budúcnosti môžme byť svedkami toho, že moderné vrtuľníky budú na bojisku riadiť flotilu dronov, ktoré poloautonómne alebo celkom autonómne zneškodnia nepriateľské pozemné ciele.