Angola získala všetkých 12 objednaných Suchojov

24.05.2019

Minulý týždeň bola kompletne zrealizovaná dodávka 12 stíhacích lietadiel Su-30K, ktoré si Angola objednala pred šiestimi rokmi. Stala sa tak treťou africkou krajinou (po Ugande a Alžírsku), ktorá zaviedla tieto výkonné ruské stroje.

Lietadlá boli pôvodne určené pre indické vzdušné sily, ktoré v roku 1996 objednali 40 nových stíhačiek Su-30MKI. Po dlhodobých prieťahoch dodalo Rusko Indii nakoniec prvé stroje, ktoré však boli len vo verzii Su-30K. V skutočnosti vôbec nešlo o novo vyrobené lietadlá, ale len o modernizované Su-27UB, ktoré získali nástavec na tankovanie počas letu. Tejto verzii na rozdiel od Su-30MKI chýbali kačacie plochy a motory s meniteľným vektorom ťahu. V porovnaní so základnou Su-30 však mali "nové" indické lietadlá navyše výzbroj typu vzduch-zem (neriadené rakety a bomby do hmotnosti 500 kg).

V rokoch 1997 až 1998 získala India celkovo 18 lietadiel Su-30K a až neskôr jej boli dodané Su-30MKI, ktoré pôvodne požadovala. Indické letectvo zvažovalo, že prvých 18 stíhačiek dá zmodernizovať na štandard MKI, nakoniec ich však v roku 2006 všetky vyradila zo služby. Lietadlá boli vrátené Rusku a nahradené výkonnejšími Su-30MKI. Podľa dostupných údajov boli v roku 2011 poslané do 558. leteckého opravárenského závodu v Baranoviči v Bielorusku. Médiá istú dobu špekulovali, že stroje budú zaradené do bieloruského letectva.

V októbri 2013 si však Angola objednala 12 z týchto lietadiel, pričom dodávky zmodernizovaných strojov sa mali začať v roku 2015. Nakoniec si ale angolské letectvo muselo na nové stíhačky počkať o niečo dlhšie, pretože prvé dve Su-30 boli dodané až septembri 2017.

Predstaviteľ Bieloruska uviedol, že všetky lietadlá boli zmodernizované do štandardu Su-30SM. V kabíne posádky pribudli farebné displeje a stíhačky sú vybavené systémom rádio-elektronického boja, ktorý dokáže rušiť rakety vzduch-vzduch pracujúce vo frekvenčnom pásme 8 až 12 GHz. Arzenál výzbroje bol rozšírený o protilodné rakety Ch-31A, protiradarové strely Ch-31P a protilietadlové rakety stredného dosahu RVV-AE (exportná verzia R-77).

Dôvodov, ktoré viedli Angolu k nákupu stíhačiek Su-30, je hneď niekoľko. Jedným z nich je potreba nahradiť staré a opotrebované MiGy-23 a Su-22. Tie ďalšie pramenia zo skúseností, ktoré Angola získala počas vojny v Kongu, ktorá je tiež známa ako "africká svetová vojna" alebo "veľká africká vojna".

Zdroj: Angola receives all 12 Sukhoi fighters