Argentína získa od Francúzska vyradené lietadlá Super Étendard

10.11.2017

Takmer jeden a pol roka po vyradení palubných stíhačiek Super Étendard z francúzskeho námorníctva, uzavrela Argentína s Francúzskom zmluvu na nákup 5 zakonzervovaných strojov.

Kontrakt v hodnote 12,5 milióna eur zahŕňa okrem piatich lietadiel Super Étendard Modernisé (SEM) ešte simulátor, náhradné diely a dopravu do Argentíny.

Argentínske letectvo získalo od Francúzska prvých 14 lietadiel Super Étendard ešte v roku 1981. O tri z nich v priebehu používania prišlo a zvyšok musel byť nedávno uzemnený kvôli nedostatku náhradných dielov. V roku 2014 uvažovala argentínska vláda o nákupe potrebných náhradných dielov a modernizácii stíhačiek, avšak v dôsledku nepriaznivej ekonomickej situácie nebol tento projekt zrealizovaný.

Po uzemnení posledných 11 lietadiel Super Étendard chránia argentínsky vzdušný priestor iba dve desiatky A-4AR Fightinghawk, ktoré sú modifikáciou útočných A-4M Skyhawk. Táto verzia bola vyvinutá špeciálne pre Argentínu, ktorá vo vojne o Falklandy stratila 35 stíhačiek a následne nemala finančné prostriedky na nákup plnohodnotných stíhacích lietadiel. S blížiacim sa samitom G20, ktorému bude v roku 2018 predsedať Argentína, považuje táto krajina zabezpečenie vzdušného priestoru len stíhačkami A-4AR za nedostatočné a preto pristúpila k nákupu piatich Super Étendard z Francúzska.

Celá dodávka Super Étendard Modernisé má byť zrealizovaná do decembra tohto roku. Tri z lietadiel, ktoré majú nalietaných menej hodín, budú zaradené do služby, aby mohli ich piloti okamžite začať s výcvikom. Zvyšné dve zo zakúpených stíhačiek budú kanibalizované a diely z nich by mali poslúžiť na opravu piatich argentínskych strojov, ktoré sú dnes uzemnené. Námorné letectvo Argentíny by tak malo pozostávať z ôsmich funkčných strojov.

Hoci Super Étendard slúžil vo francúzskom námorníctve 38 rokov a bol nasadený v šiestich konfliktoch, nič toto lietadlo nepreslávilo tak, ako potopenie dvoch britských lodí počas vojny o Falklandy.

Zdroj:
Argentina finishes deal to buy Super Etendards