Arzenál F/A-18E/F sa rozšíril o strelu LRASM

26.12.2019

Americké námorníctvo vyhlásilo, že protilodná strela AGM-158C Long-Range Anti-Ship Missile dosiahla na stíhačkách F/A-18E/F Super Hornet počiatočnú operačnú spôsobilosť.

Super Hornet sa tak stal v poradí už druhým typom, ktorý má integrovanú túto pokročilú protilodnú strelu. V decembri minulého roku sa prvým nosičom AGM-158C stal strategický bombardér B-1B Lancer, ktorý unesie až 24 kusov týchto striel. 

Integrácia strely na F/A-18E/F sa začala v prvej polovici roku 2015 testovaním v transonickom aerodynamickom tuneli. V novembri toho istého roku nasledovali skúšky letovej spôsobilosti, ktoré sa konali na základni Patuxent River. K prvému testovaciemu odpalu AGM-158C zo Super Hornetu došlo v apríli 2017.

Long-Range Anti-Ship Missile (LRASM) bola vyvinutá americkou spoločnosťou Lockheed Martin. Vznikla na báze AGM-158B, od ktorej sa líši pohonným systémom a senzorovým vybavením. LRASM začne postupne nahrádzať strely AGM-158A/B a AGM-84 Harpoon.

LRASM je strela s plochou dráhou letu, ktorá je obtiažne zachytiteľná rádiolokátorom. Strela je vybavená bojovou časťou WDU-42/B s hmotnosťou 450 kg, ktorá dokáže preniknúť aj k dobre chráneným cieľom. Navedenie strely na cieľ zabezpečuje kombinácia inerciálneho a GPS systému, odolného voči rušeniu. V záverečnej fáze letu sa zapne aj infračervený senzor, ktorý dokáže na základe informácií zo svojej databázy rozoznávať jednotlivé ciele. Dátové spojenie umožňuje aktualizáciu súradníc cieľa aj počas letu. Dosah LRASM by mal byť minimálne 370 km, ale niektoré zdroje uvádzajú až 560 km. To umožňuje pilotovi, odpáliť strelu z bezpečnej vzdialenosti mimo dosah nepriateľskej protivzdušnej obrany.

Spojené štáty zatiaľ nedisponujú veľkým počtom týchto striel, pretože ich sériová výroba sa začala iba v roku 2017. Bola spustená na základe prvej objednávky, v rámci ktorej bolo vyrobených 23 kusov v hodnote 86,5 milióna dolárov. V novembri 2018 bola uzavretá zmluva na druhú výrobnú várku (Lot 2) v objeme 50 kusov. Hodnota tohto kontraktu bola 172 miliónov dolárov, čím jednotková cena strely klesla z 3,8 na 3,4 milióna. 

Zdroj: LRASM achieves early operational capability on F/A-18E/F