Arzenál stíhačiek Su-35S sa rozšíril o protilodnú strelu Ch-35

01.11.2017

Integráciou rakety Ch-35U získali stíhačky Su-35S účinnú zbraň na ničenie lodí s výtlakom do 5000 ton. Strela je však určená aj na bombardovanie nepriateľských opevnení a obrnenej techniky.

Plnej integrácii strely do Su-35S predchádzali testy, ktoré prebiehali tento rok v lete, počas nasadenia lietadiel v Sýrii. Pre úplnú kompatibilitu Ch-35 s Su-35 bolo potrebné uskutočniť softwarové a konštrukčné úpravy nielen na rakete, ale aj na samotnej stíhačke.

Ch-35U je produktom ruskej spoločnosti Taktičeskoe raketnoje Vooruženie. Strela môže byť odpaľovaná nielen z lietadiel, ale aj pobrežných raketových systémov, lodí a ponoriek. Ako uviedol hlavný konštruktér Nikolaj Vasilev, "vytvorenie univerzálneho typu strely pre viacero platforiem nám umožnilo optimalizovať náklady".

Vzdušným nosičom rakiet môžu byť frontové bombardéry Su-24, stíhacie lietadlá Su-30SM, Mig-29K, Su-35S, protiponorkové lietadlá Tu-142, ale aj vrtuľníky Ka -27, Ka-28 a Ka-52K. Strela v súčasnosti už tvorí výzbroj palubných stíhačiek MiG-29K a útočných vrtuľníkov Ka-52. Začiatkom tohto roka bola testovaná aj ako súčasť arzenálu stíhačky 5. generácie Su-57.

Ch-35U má celkovú hmotnosť 550 kg, pričom 145 kg pripadá len na bojovú časť. Rýchlosť letu strely je približne 1008 km/h a jej dolet dosahuje 260 km. Navedenie rakety na cieľ zabezpečuje inerciálny systém spolu s aktívnym radarovým systémom.

Modernizovaný variant Ch-35UE je dokonca vybavený družicovým navádzaním a aktívno-pasívnym radarovým systémom. Rádiolokátor tejto strely dokáže detegovať a sledovať cieľ na maximálnu vzdialenosť 50 km. V porovnaní s predchádzajúcimi verziami má Ch-35UE aj ďalšie vylepšenia. Raketa nemusí letieť k cieľu priamo, ale dokáže zmeniť dráhu letu v štyroch predprogramovaných miestach. Dokáže obletieť ostrovy, ale aj útočiť na ciele v úzkych oblastiach, fjordoch a pobrežných pásoch.

Bojovú účinnosť rakety zvyšuje let vysokou podzvukovou rýchlosťou v extrémne nízkych výškach (3-5 m v závislosti od výšky vĺn). To značne komplikuje jej detekciu a zničenie prostriedkami protivzdušnej obrany nepriateľských lodí.

Jej slabinou v prípade použitia proti vyspelému protivníkovi je však krátky dolet. Ten určuje, že lietadlo, ktoré Ch-35 nesie, sa musí k nepriateľskej lodi priblížiť minimálne na 260 km. Toto môže byť v prípade dobre chráneného zväzu lodí značný problém. Do systému protivzdušnej ochrany lietadlových lodí totiž nepatria len palubné rádiolokátory a raketové systémy. Tento komplex pozostáva taktiež z lietadiel včasnej výstrahy (E-2 Hawkeye) a palubných stíhačiek.

Zdroj:

Морских и воздушных убийц объединили

Противокорабельная крылатая ракета Х-35