Arzenál Su-57 rozšíri nová bomba

14.05.2019

Najnovšia presne navádzaná bomba KAB-250 sa stane súčasťou výzbroje ruských stíhačiek piatej generácie Su-57. Vývoj bomby bol dokončený a aj jej testovanie sa chýli ku koncu.

O tom, že stealth stíhačky Su-57 budú vyzbrojené najnovšou bombou KAB-250, informoval agentúru TASS Igor Krylov, generálny riaditeľ štátneho výskumného a výrobného podniku Region, ktorý je súčasťou korporácie Taktičeskoje raketnoje vooruženie. "Testy KAB-250 sú v záverečnej fáze. Ešte sa musia potvrdiť niektoré jej charakteristiky, čo dúfame, že sa stane v blízkej budúcnosti. Nová letecká bomba už prešla celým cyklom skúšok na lietadle Su-34 a bude tiež integrovaná do stíhačiek Su-35. Okrem toho sa plánuje, že KAB-250 bude môcť byť nesená vo vnútornej šachte najnovšej stíhačky piatej generácie Su-57," poznamenal Krylov.

Vývoj KAB-250 bol po rokoch dokončený a závody sa už pripravujú na sériovú výrobu týchto zbraní. Tieto plány sa budú realizovať v budúcom roku, dodal generálny riaditeľ spoločnosti. Upresnil, že ako prvá sa bude vyrábať verzia s laserovým navádzaním KAB-250LG.

Táto letecká bomba s vysoko výbušnou fragmentačnou hlavicou bola navrhnutá tak, aby dokázala zničiť rôznu vojenskú techniku, opevnenia, sklady alebo prvky infraštruktúry. Má vysokú presnosť vďaka použitiu laserového navádzacieho systému. Bomba má hmotnosť 250 kg a dĺžku 3,2 m. Jej priemer je 25,5 cm a rozpätie krídiel 55 cm. Bola skonštruovaná s ohľadom na to, že v bude integrovaná do najmodernejších lietadiel, ktoré ju budú niesť interne.

Jedným z príkladov takéto lietadla je v súčasnosti Su-57. Prvý stroj tohto typu by mal byť ruskému letectvu dodaný už koncom tohto roku a ďalší v roku 2020. Predpokladá sa, že potom Rusko objedná ďalších 13 stíhačiek.

Pripomeňme, že maketa bomby KAB-250 bola verejnosti prvýkrát predstavená na výstave MAKS-2011. V októbri 2015 citoval denník RIA Novosti predstaviteľa ruských vzdušných síl, ktorý uviedol, že ruské letectvo používa v Sýrii proti teroristom Islamského štátu novú bombu, navádzanú pomocou satelitného systému GLONASS. Táto verzia KAB-250 s družicovým navádzaním bola zhadzovaná z bombardérov Su-34 z výšky piatich kilometrov, bomba však môže byť vypúšťaná v akejkoľvek výške v rozpätí od 1 do 10 km. Spomínané bomby dokážu zasiahnuť pozemné ciele s presnosťou 2 m bez ohľadu na poveternostné podmienky. Môžu byť zhadzované z lietadiel pri rýchlosti od 720 km/h do 1260 km/h.

KAB-250 predstavuje ekvivalent amerických bômb JDAM (Joint Direct Attack Munition). V obdobnej hmotnosti používa americké letectvo bombu GBU-38 s GPS navádzaním a GBU-54/B s laserovým navádzaním. 

Zdroj: Опробованы в Сирии: Су-57 получит «умную бомбу» КАБ-250