Austália vyraďuje drony Heron 1

11.08.2017

Austrálske letectvo (RAAF) oznámilo, že vyradilo zo služby izraelské bezposádkové lietadlá Heron 1, ktoré prevádzkovalo od roku 2010. Heron 1 uskutočnil svoju poslednú misiu 23. júna a do konca tohto roka má byť oficiálne rozpustená letka č. 5, do ktorej boli stroje zaradené.

Austrálske ministerstvo obrany prenajalo štyri drony Heron 1 z kanadskej firmy MacDonald Dettwiler a Associates Ltd kvôli intervencii v Afganistane. Jeden z nich slúžil v Austrálii na cvičné účely a zvyšné tri sa aktívne zúčastňovali operácie "Slipper". Od januára 2010 do novembra 2014 pomáhali stroje letky č. 5 vykonávať spravodajstvo, hliadkovanie a prieskum v južnom Afganistane. Počas týchto misií strávili lietadlá vo vzduchu viac ako 27 000 hodín.

Heron 1 je bezposádkové lietadlo typu MALE , ktoré dokáže operovať stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou. Vyrába ho izraelská spoločnosť Israel Aerospace Industries a je určené hlavne na prieskum alebo spravodajstvo. Moderný systém umožňuje dronu vzlietať a pristávať úplne autonómne a to aj za nepriaznivých poveternostných podmienok. Z výšky 10 000 m dokáže v reálnom čase poskytovať informácie z bojiska o nepriateľských cieľoch. Vďaka užitočnému zaťaženiu 250 kg môže niesť celú škálu rôznych senzorov. Od námorného hliadkovacieho rádiolokátora, cez rôzne elektro-optické senzory (TV a IR), až po radar so syntetickou apertúrou. Motor Rotax 914 s výkonom 86 kW umožňuje lietadlu zostať vo vzduchu viac ako 45 hodín. Maximálna rýchlosť stroja mierne presahuje 200 km/h.

Vyradením systému Heron 1 prichádza austrálske letectvo o výnimočné spôsobilosti a jedinú letku bezpilotných lietadiel, ktorú v súčasnosti nemá čím nahradiť. Náhradu by malo získať až po roku 2020 prostredníctvom projektu AIR 7003, ktorého cieľom je obstarať vyzbrojené bezposádkové lietadlá typu MALE (Medium Altitude Long Endurance).

Hlavným kandidátom na nový dron je americký MQ-9 Reaper, ktorý by predstavoval významný posun vpred. Lietadlo má dolet 1 852 km a dostup 15 240 m. Maximálne užitočné zaťaženie stroja je až 1746 kg. To znamená, že okrem senzorového vybavenia môže byť Reaper vyzbrojený štyrmi strelami vzduch-zem Hellfire a dvomi bombami (GBU-12 alebo GBU-38). Vďaka 950 koňovému turbovrtuľovému motoru Honeywell TPE331-10GD dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť 482 km/h. Jedinou nevýhodou oproti Heronu 1 je nižšia letová vytrvalosť, ktorá dosahuje 30 hodín (pri plnej výzbroji len 14 hodín). Spoločnosť General Atomics však predstavila v roku 2012 nový variant Reaper ER, ktorý vydrží vo vzduchu až 35 hodín. Je možné, že RAAF bude obstarávať práve tento model, ktorý má okrem zvýšenej vytrvalosti aj viacero iných vylepšení.

Aj keď MQ-9 Reaper sa ešte nestal formálnym víťazom výberového projektu AIR 7003, tak šesť členov RAAF už podstupuje od februára 2015 výcvik na amerických základniach Holloman a Creech. Navyše v marci tohto roku pristál Reaper prvýkrát aj na austrálskej pôde, aby predviedol svoje smrtiace schopnosti predstaviteľom austrálskej armády.