Austrália dostala prvé plne bojaschopné F-35A

11.04.2018

Podľa oznámenia austrálskeho ministra obrany Christophera Pyne zo dňa 9. apríla austrálskemu letectvu (RAAF) boli dodané ďalšie tri stealth stíhačky F-35A.

Na tejto informácii by nebolo za iných okolností nič zaujímavé, pretože Austrálii boli prvé 2 lietadlá tohto typu doručené ešte v roku 2014. Tieto stroje však boli vybavené iba softvérom Block 3i, ktorý im zabezpečoval len počiatočné operačné spôsobilosti. Nová trojica austrálskych stíhačiek F-35A už disponuje softvérový balíkom Block 3F, ktorý z nich robí plne bojaschopné stíhacie lietadlá.

Austrália je tak prvým zahraničným zákazníkom, ktorý získal lietadlá F-35 v tejto konfigurácii. Dodajme, že americké letectvo dostalo stíhačky F-35 so softvérom Block 3F ešte len koncom septembra 2017. Prvé stroje v tejto konfigurácii boli priradené k 34. stíhacej peruti zo základne Hill v Utahu. Následne mali byť týmito lietadlami vyzbrojené 61., 62. a 63. stíhacia peruť zo základne Luke v Arizone.

Všetkých päť austrálskych F-35A je v súčasnosti umiestnených na americkej leteckej základni Luke v Arizone, kde slúžia ako súčasť medzinárodnej výcvikovej flotily. Do konca tohto roka získa RAAF ešte päť nových F-35A, ktoré budú taktiež dislokované na základni Luke a budú slúžiť na výcvik prvých austrálskych pilotov.

S presunom stíhačiek na austrálsku základňu Williamtown v Novom Južnom Walese sa počíta na konci roku 2018, kedy majú byť aj oficiálne zaradené do služby. Tieto lietadlá 5. generácie na hradia v austrálskom letectve zastarané stroje F/A-18A/B Hornet a posilnia flotilu Super Hornetov a Growlerov, ktoré bude RAAF naďalej používať. Hoci dodávky lietadiel v konfigurácii Block 3F začali už teraz, dosiahnutie plnej operačnej spôsobilosti F-35 je vrámci austrálskeho letectva naplánované až na rok 2023.

F-35A so softvérom Block 3i ešte nemajú naplno otvorenú letovú obálku a dokážu uskutočňovať manévre s preťažením len do 7 g. Nie všetky palubné systémy sú plne funkčné a stroje sú vyzbrojené len základnými typmi leteckej munície. Z protilietadlovej výzbroje sú to radarom navádzané strely stredného dosahu AIM-120 AMRAAM, zatiaľ čo proti pozemným cieľom môžu lietadlá využiť presne navádzané bomby GBU-32, GBU-12 a GBU-31.

Nový softvérový balík Block 3F umožní odomknutie všetkých systémov a integráciu celej škály leteckej výzbroje. Lietadlá tak budú môcť používať 4-hlavňový kanón GAU-22/A Equalizer kalibru 25 mm s palebným priemerom 180 nábojov. Proti nepriateľským lietadlám budú schopné v boji na krátku vzdialenosť použiť moderné strely s infra-červeným navádzaním AIM-9X-2 Sidewinder. Pri útoku na pozemné ciele budú môcť nasadiť viacero typov navádzaných bômb a riadených striel vzduch-zem (GBU-39, AGM-154A/C JSOW, GBU 10/12/16 Paveway II, GBU 24A/B Paveway III, Storm Shadow, AGM-158 JASSM).

Block 3F taktiež zlepší zameriavacie systémy lietadla, situačné povedomie pilota a možnosti dátového spojenia . Lietadlá budú zároveň schopné manévrovať s maximálnym preťažením   9 g.

Zdroj: Australia receives first 'full combat' F-35As