Austrália kupuje drony Triton

28.06.2018

Austrálska vláda v utorok oznámila, že plánuje získať šesť prieskumných dronov MQ-4C Triton v hodnote 6,9 miliardy austrálskych dolárov (4,4 miliardy eur).

Počiatočná investícia bude predstavovať 1,4 miliardy austrálskych dolárov (890 miliónov eur), vrámci čoho austrálske letectvo (RAAF) obstará prvé bezpilotné lietadlo. Z tejto sumy bude 364 miliónov dolárov použitých na vybudovanie prevádzkovej a podpornej infraštruktúry na základniach Edinburgh a Tindal, ako aj na úhradu vybavenia, náhradných dielov a výcviku. Počiatočná suma zahŕňa aj investíciu vo výške 200 miliónov dolárov, ktorá bude financovať program vývoja Tritonu, vedený americkým námorníctvom.

Prvé lietadlo by malo vstúpiť do služby v polovici roku 2023 a všetkých šesť dronov dosiahne plnú operačnú spôsobilosť koncom roku 2025. Domovskou základňou týchto bezposádkových lietadiel bude Edinburgh v Južnej Austrálii.

Drony Triton budú pri spravodajstve, prieskume a hliadkovaní dopĺňať protiponorkové lietadlá P-8A Poseidon. Austrálii už bolo dodaných prvých sedem Poseidonov a do roku 2022 má mať až 12 lietadiel tohto typu. V kooperácii s dronmi Triton sa výrazne zvýši pripravenosť Austrálie bojovať proti ponorkám a hladinovým plavidlám. Oba tieto stroje majú do roku 2023 nahradiť 19 námorných hliadkovacích lietadiel AP-3C Orion, ktoré vstúpili do služby ešte v polovici 80. rokov.

Dron MQ-4C Triton vyvinula spoločnosť Northrop Grumman na základe zväčšenej verzie bezpilotného lietadla Global Hawk. Ide o dron typu HALE (high altitude long endurance), t.j. lietadlo s veľkou letovou vytrvalosťou, ktoré zároveň dokáže operovať vo veľkých výškach. Triton vydrží vo vzduchu viac ako 24 hodín a pri rýchlosti 611 km/h môže preskúmať takmer 7 miliónov km² morskej plochy alebo pobrežia. Schopnosť preskúmať tak obrovské plochy zemského povrchu je daná aj výškovým dostupom 16 764 m a mimoriadne výkonným radarom.

S rozpätím krídel 39,9 m Triton prevyšuje o 1,9 m aj Boeing 757. Na svojej palube unesie rádiolokátor s elektronickým skenovaním AN/ZPY-3 MFAS, ktorý pracuje v pásme X a má 360-stupňové pokrytie. Radar môže nielen prehľadávať rozľahlé oblasti, ale dokáže tiež vyslať veľmi silný a sústredený lúč na malý cieľ, ktorý sa nachádza stovky kilometrov ďaleko, vďaka čomu ho vie spoľahlivo identifikovať. Triton má schopnosť autonómne spracovať a odfiltrovať veľké množstvo údajov, pričom operátorom poskytne len tie najdôležitejšie informácie.

V prípade, že radarové zábery pre zlé poveternostné podmienky neposkytujú dostatok požadovaných informácií, môže dron klesnúť do nižšej letovej hladiny a použiť elektro-optický/infračervený senzor MTS-B. Tento multispektrálny snímač dokáže vyhotoviť snímky vo vysokom rozlíšení alebo videozáznam.

Triton je vybavený aj systémom ESM, ktorý sa nachádza na špionážnych lietadlách EP-3 Aries. Pomocou ESM dokáže zachytávať, identifikovať a lokalizovať elektronické signály emitované námornými plavidlami. Tieto údaje môžu byť použité pri strategickom plánovaní, keď sa vytvára profil nepriateľa. Väčšina lodí totiž používa len jeden typ radaru pre svoju navigáciu, zatiaľ čo väčšie vojenské lode majú zvyčajne veľa typov silných radarových systémov, ktoré sa dajú ľahko odhaliť aj na veľké vzdialenostiach. V tomto zmysle môže byt systém ESM pri detekcii nepriateľských plavidiel rovnako užitočný ako vyspelý palubný rádiolokátor Tritonu.

Dáta zo systému ESM môžu byť použité aj na to, aby udržali iné lietadlá, operujúce v rovnakom čase v danej oblasti, mimo dosahu nepriateľských radarov a protilietadlových rakiet. Triton sa tak stane vynikajúcou pasívnou detekčnou platformou.

Poslednou, avšak nemenej dôležitou spôsobilosťou Tritonu je schopnosť fungovať ako sieťový uzol a dátové centrum. Inými slovami, môže fungovať ako vysoko letiaci počítačový server a anténa, ktorá dokáže posielať a prijímať dáta z celého bojiska medzi jednotlivými zbraňovými systémami alebo veliteľmi. Môže poskladať informácie, zozbierané viacerými platformami, do jedného komplexného "obrázku", čo významne zvýši interoperabilitu a situačné povedomie celého bojového zoskupenia.

Kombinácia všetkých senzorov a systémov robí z Tritonu dokonalé prieskumné lietadlo, ktoré dokáže vrámci jedného letu preskúmať tak rozsiahle oblasti, ako to nedokáže žiadna iná platforma na svete. S doletom viac ako 15000 km dokážu austrálske Tritony bez problémov pokryť oblasť od Juhočínskeho mora až po Antarktídu.

Zdroj: Australia to boost maritime surveillance with acquisition of six MQ-4C Triton UASs