Austrália objednala ďalšie drony ATS

10.04.2021

Začiatkom marca podpísali Kráľovské austrálske vzdušné sily kontrakt vo výške 115 miliónov dolárov na nákup ďalších troch autonómnych dronov Airpower Teaming System (ATS) od spoločnosti Boeing. Celkový počet objednaných dronov sa tak zvýšil na šesť kusov.

K podpisu tejto zmluvy došlo len pár dní potom, čo prototyp ATS absolvoval svoj prvý vzlet. Ten sa uskutočnil 27. februára z komplexu Woomera Range v južnej Austrálii. Táto prvá letová skúška bola úspešná a austrálsky dron bez problémov preletel po vopred naplánovanej trase. Počas testu uskutočnil ATS let rôznymi rýchlosťami a menil nadmorskú výšku. Testovací pilot Boeingu monitoroval celý let z pozemnej riadiacej stanice umiestnenej v komplexe Woomera.

Dodajme, že prvý let bol pôvodne naplánovaný na koniec roku 2020. Nakoniec však došlo k niekoľko mesačnému sklzu a uskutočnil sa až vo februári tohto roku. Aj napriek tomu však možno povedať, že vývoj dronu prebiehal mimoriadne rýchlo. Jeho prvý let prebehol len dva roky potom, čo bola verejnosti predstavená jeho maketa.

Zatiaľ nie je známe, kedy a ako budú letové skúšky pokračovať. Boeing nezverejnil ani informáciu, kedy bude zvyšných päť bezposádkových lietadiel dodaných austrálskemu letectvu.

Lietadlo ATS je dlhé 11,7 metra a má rozpätie krídiel 7,3 metra. Má odnímateľný nos, pod ktorý je nainštalovať rôzne typy senzorov pre celú škálu misií. Jeho dolet je viac ako 3700 km.

ATS je podľa Boeingu "prvým vojenským bojovým lietadlom, ktoré bolo za uplynulých 50 rokov navrhnuté, vyvinuté a vyrobené v Austrálii". Na výrobe lietadla sa podieľa viac ako 35 austrálskych spoločností vrátane BAE Systems Australia, RUAG Australia, AME Systems a Ferra Engineering.

Dodajme, že Austrália nemusí byť jedinou krajinou prevádzkujúcou tento systém. Bezposádkové lietadlo systému ATS je tiež súčasťou programu Skyborg, ktorý spustilo americké letectvo. Cieľom tohto projektu je vyvinúť nízkonákladové bezpilotné lietadlo schopné vykonávať prieskumné, hliadkovacie a spravodajské úlohy, ale aj útoky na pozemné ciele a misie elektronického boja. Dron by mal byť schopný vykonávať tieto úlohy samostatne, ako aj v spolupráci s pilotovaným lietadlom. Okrem Boeingu sa v rámci programu Skyborg snažia vyvinúť takéto stroje aj firmy General Atomics a Kratos. Americké letectvo očakáva, že prvé prototypy dostanú od týchto leteckých spoločností najneskôr do mája a prvé letové skúšky sa začnú v júli.