Austrálske P-8A Poseidon dosiahli počiatočné operačné spôsobilosti

01.04.2018

Dňa 20. marca oznámilo austrálske letectvo (RAAF), že jeho námorné hliadkovacie a protiponorkové lietadlá P-8A Poseidon dosiahli počiatočné operačné spôsobilosti.

Tento významný míľnik sa podarilo dosiahnuť s päťmesačným predstihom a vzťahuje sa k prvým šiestim Poseidonom, ktoré sú dislokované na základni Edinburgh v Južnej Austrálii. Celkovo objednala austrálska vláda 12 strojov, pričom momentálne prechádza schvaľovacím procesom nákup ďalších troch lietadiel.

Letka 15 lietadiel Boeing P-8A nahradí 19 zastaraných strojov Lockheed AP-3C Orion. Tie plnili v RAAF funkciu námorných hliadkovacích lietadiel od 60. rokov minulého storočia.

P-8A je modifikovaný Boeing 737-800ERX, ktorý spája vysoko spoľahlivý trup a dvojprúdový motor spolu so senzormi najnovšej generácie. Akčný rádius lietadla je 2200 km, vrámci čoho dokáže na požadovanom mieste ešte 4 hodiny viesť protiponorkový boj.

Okrem hliadkovania a prieskumu je Poseidon určený aj na ničenie hladinových plavidiel alebo ponoriek. Na 11 záseníkoch (5 v bombovnici + 6 pod krídlami) môže niesť riadené strely AGM-84H/K SLAM-ER a AGM-84 Harpoon, torpéda alebo hĺbkové míny.

Popri 15 lietadlách P-8A Poseidon bude RAAF prevádzkovať aj prieskumné drony MQ-4C Triton, ktorých plánuje Austrália kúpiť 7 kusov. V kombinácii s týmito bezposádkovými lietadlami dokážu Poseidony vrámci hliadkovania pokryť obrovské morské plochy.

Zdroj: Australia declares IOC for P-8A ahead of schedule