Austrálske Super Hornety sa vracajú domov

20.01.2018

Dňa 14. januára uskutočnili austrálske stíhačky posledný nálet proti a bojovníkom Islamského štátu v Iraku a ukončili tak svoje nasadenie v tomto regióne. Šesť stíhacích lietadiel F/A-18F by sa v najbližších dňoch malo vrátiť na domovskú základňu Amberley v Queenslande.

Operácia OKRA, ako je pôsobenie austrálskeho letectva na Blízkom východe označované, sa začala na jeseň 2014. Vrámci prvej rotácie bolo nasadených osem stíhačiek F/A-18F Super Hornet, jedno lietadlo včasnej výstrahy a riadenia E-7A Wedgetail a jedno tankovacie lietadlo KC-30A. V priebehu viac ako trojročného pôsobenia sa k slovu dostali nie len dvojmiestne Super Hornety, ale aj jednomiestne stroje F/A-18A Hornet.

Austrálske lietadlá boli dislokované na základni Al Minhad v Spojených arabských emirátoch. Prvý nálet uskutočnili Super Hornety 9. októbra 2014, keď zhodili dve bomby na zariadenia organizácie Islamský štát v Iraku. Neskôr začali poskytovať leteckú podporu kurdským jednotkám, ktoré viedli boje s militantmi IS v meste Kobani, resp. oslobodzovali Jezídov v Mount Sinjar. V septembri 2015 začali austrálski piloti útočiť na jednotky Islamského štátu aj na území východnej Sýrie.

Celkovo strávili stíhači RAAF vo vzduchu 21 400 hodín, pričom zhodili viac ako 2 400 navádzaných bômb. K najčastejšie používanej leteckej munícii patrili laserom navádzané bomby GBU-12 a bomby typu JDAM s GPS navádzaním.

Tankovacie lietadlo KC-30A nalietalo počas operácie OKRA 9 400 hodín a poskytlo stíhačkám vo vzduchu 42 miliónov litrov paliva. Lietadlo včasnej výstrahy a riadenia E-7A Wedgetail uskutočnilo počas svojho tri a pol ročného nasadenia viac ako 5 000 letových hodín. Operácie OKRA sa zúčastnilo asi 300 členov leteckého personálu.

Tak ako každá rozsiahlejšia letecká kampaň, tak ani operácia OKRA sa nezaobišla bez vedľajších strát. V marci minulého roka sa austrálsky personál podieľal na stanovovaní cieľov pre pripravovaný letecký útok, pri ktorom bolo zabitých alebo zranených sedem civilistov vrátane jedného dieťaťa. Pilot austrálskeho Super Hornetu bol v júni 2017 zodpovedný za bombardovanie v irackom Mosule, v dôsledku čoho zahynulo jedno dieťa.

Hoci pre stíhačky RAAF sa letecká kampaň končí, lietadlá KC-30A a E-7A Wedgetail spolu s príslušným personálom naďalej zostávajú na základni Al Minhad. Budú pokračovať v operácii OKRA a poskytovať podporu lietadlám koalície vedenej Spojenými štátmi.

Zdroj: Super Hornets head back to Australia