B-21 Raider pošle bombardéry B-1 a B-2 do predčasného dôchodku

04.03.2018

Začiatkom februára zverejnilo americké letectvo prekvapivú informáciu o vyradení strategických bombardérov B-1B a B-2A. Lietadlá, ktoré mali slúžiť približne do roku 2050, budú vyradené do polovice tridsiatych rokov.

Dôvodom je, že nový strategický bombardér B-21 Raider bude zavedený v nasledujúcom desaťročí a v portfóliu USAF nebude priestor pre štyri rôzne lietadlá rovnakého určenia. Vývoj nového bombardéru predstavuje v súčasnosti jeden z najdôležitejších programov amerického letectva. Toto lietadlo bude disponovať stealth vlastnosťami, bude schopné lietať vo vysokých výškach a bude mať mimoriadne dlhý dolet bez podpory tankovacích lietadiel. Táto viacúčelová a vysoko flexibilná platforma bude môcť operovať a prežiť aj prostredí dobre pokrytom modernou protivzdušnou obranou. B-21 bude absolútne kľúčový pre celú škálu budúcich bojových operácií, ale predovšetkým pre konflikty medzi rovnocennými protivníkmi. Americké letectvo tvrdí, že potrebuje flotilu najmenej 100 bombardérov B-21, ale mnoho odborníkov požaduje oveľa väčší počet týchto lietadiel.

Podľa pôvodného plánu mali byť B-1B súčasťou vzdušných síl do roku 2040 a B-2 až do roku 2058. Na základe posledných informácií má však B-2 "odísť do dôchodku" najneskôr v roku 2032, čo je dokonca skôr ako B-1. K vyradeniu lietadiel B-1 by malo následne dôjsť do roku 2036.

V súčasnosti je v prevádzke 20 stealth bombardérov B-2 a 60 strojov B-1B. Za predpokladu, že B-21 sa začne vyrábať v polovici dvaciatych rokov, tak v roku 2036 (keď sa zavŕši vyradenie B-1B a B-2A) bude americké letectvo prevádzkovať už asi 80 týchto moderných strategických bombardérov.

Plán zároveň počíta s prevádzkovaním 75 bombardérov B-52H až do päťdesiatych rokov tohto storočia, čím by mohli tieto stroje osláviť v službách USAF svoju storočnicu. Spolu s novými lietadlami B-21 Raider by tak americké letectvo v tej dobe malo disponovať 175 ťažkými strategickými bombardérmi.

Keďže lietadlá B-2 sú spomedzi amerických bombardérov technologicky najvyspelejšie a boli zavedené len pred 20 rokmi, ich predčasné vyradenie sa na prvý pohľad môže zdať ako nelogické. Predstavitelia amerických vzdušných síl si však jasne uvedomujú, že ich počet je nedostačujúci. Z pôvodne plánovaných 132 lietadiel bolo totiž nakoniec vyrobených iba 21 a dnes je v službe len 20 kusov. A hoci sa bombardéry B-2 úspešne zúčastnili viacerých konfliktov vrátane vojny v Iraku alebo Líbyi, tak ich súčasný počet nie je vôbec dostačujúci pre prípad konfliktu vyššej intenzity. Navyše sú tieto lietadlá mimoriadne nákladné na prevádzku a veľmi náročné z hľadiska servisu.

Strategický bombardér B-1B mal v čase svojho zavedenia veľmi progresívnu konštrukciu a disponoval schopnosťou niesť jadrové bomby. Po rozpade Sovietskeho zväzu bol však prerobený z jadrového nosiča na konvenčný bombardér a posledných 15 rokov slúži hlavne na leteckú podporu pozemných jednotiek. Z hľadiska priorít novej národnej obrannej stratégie USA však stráca B-1B na význame.

Navyše prevádzkovať štyri rôzne typy strategických bombardérov v počte viac ako 250 kusov, by nebolo pre americké letectvo finančne udržateľné. Preto myšlienka, vyradiť dva z nich a ponechať v celej flotile 175 lietadiel typu B-52 a B-21 je z hľadiska nákladov celkom zmysluplná.

V tom prípade však bude potrebné nájsť finančné prostriedky na modernizáciu B-52H, ktorá sa bude týkať hlavne výmeny pohonných jednotiek. Nové motory zabezpečenia nielen to, že lietadlo bude spoľahlivejšie a ekonomickejšie, ale tiež umožnia zvýšiť užitočné zaťaženie a dolet. B-52H vybavený novým AESA radarom a stealth strelou s plochou dráhou letu LRSO, bude schopný konvenčného alebo jadrového bombardovania.

V prípade prevádzkovania len dvoch typov bombardérov bude musieť byť aj B-21 schopný niesť jadrové zbrane. Po integrovaní jadrovej bomby B61-12 by celá flotila B-21 predstavovala masívnu útočnú silu, pretože vrámci jedného náletu by dokázala zaútočiť jadrovými zbraňami na obrovské množstvo cieľov.

Zdroj: USAF's Controversial New Plan To Retire B-2 And B-1 Bombers Early Is A Good One