B-52 otestovala mínu Quickstrike-ER s hmotnosťou 907 kg

24.09.2018

Nedávno zverejnený videozáznam z leteckého cvičenia na základni Andersen (ostrov Guam) zachytáva strategický bombardér B-52H vyzbrojený štvoricou mín Quickstrike.

Tieto míny sú vybavené špeciálno súpravou riadiacich plôch z bômb JDAM-ER, ktorá umožňuje vysoko presné navedenie týchto mín na vzdialenosti väčšie ako 74 km.

Mína Quickstrike sa používa v relatívne plytkých vodách s hĺbkou do 91 metrov. Je odhadzovaná z lietadla a leží na morskom dne až do okamihu, kým sa nepriblíži námorný cieľ. Samotná zbraň pozostáva z niektorej z bômb série Mark 80, ktorá je umiestnená v nose míny a zariadenia na detekciu cieľa umiestnenom v jej chvoste. Mína detonuje, ak sa plavidlo dostane do určitej smrtiacej vzdialenosti a ak loď zodpovedá konkrétnemu akustickému, seizmickému a magnetickému podpisu.

Prvý test tejto zbrane uskutočnili Spojené štáty pred štyrmi rokmi počas cvičenia Valiant Shield. Následne v roku 2016 zhodili Hornety amerického námorníctva niekoľko inertných GBU-62 Quickstrike-ER a výsledky boli očividne pôsobivé.

Pri ďalších skúškach sa míny ukázali byť tak presné, že ak boli zacielené na to isté miesto na hladine vody, potápači ich našli ležať na dne mora v takej pozícii, že sa navzájom dotýkali. Vzhľadom na vysokú presnosť navedenia mín Quickstrike-ER americké lietadlá nie sú pri ich použití obmedzené len na široké a otvorené vodné plochy morí, ale môžu nimi zamínovať aj rieky, prítoky, kanály a prístavy. A to navyše bez toho, aby sa museli dostať nad cieľovú oblasť. To robí z Quickstrike-ER neuveriteľne nebezpečnú a hrozivú zbraň, ktorá by mohla spôsobiť zmätok v nepriateľských námorných silách a zabrániť im v uskutočnení obojživelného výsadku alebo dokonca v opustení prístavu.

Nie je ťažké si predstaviť, akú vražednú kombináciu by vytvorili tieto míny spolu s lietadlami s nízkou efektívnou odrazovou plochou, akými sú B-2 Spirit a B-21 Raider. Tieto stealth lietadlá dokážu už dnes preniknúť do silne chráneného vzdušného priestoru, pričom v prípade Quickstrike-ER môžu míny odhodiť viac ako 74 km od miesta dopadu.

Dôležitým detailom, ktorý vyššie priložené video zachytáva, je to, že B-52 pravdepodobne nesie nový derivát Quickstrike-ER, ktorý bol vytvorený z bomby Mk84 s hmotnosťou 907 kg. Ide o prvé zábery tejto verzie. Táto bomba by v plytkej vode spôsobila tak mohutnú explóziu, ktorá by znamenala istú deštrukciu aj pre tie najväčšie plavidlá.

Je zjavné, že predvedenie zbrane má potenciálnym protivníkom USA pripomenúť, že plytké vody v regiónoch, ako je napríklad Juhočínske more, by sa mohli ľahko premeniť na mínové pole. Netreba tiež zabúdať na fakt, že v prípade umelo vytvorených čínskych ostrovov mali americké lietadlá dostatok času na to, aby si danú oblasť dôsledne zmapovali.