B-52 získa nové jadrové strely

21.03.2019

Stredisko jadrových zbraní, spadajúce pod americké letectvo, uzavrelo so spoločnosťou Boeing zmluvu v hodnote 250 miliónov dolárov, v rámci ktorej bude do bombardérov B-52H integrovaná nová atómová strela dlhého doletu.

Ide o strelu s plochou dráhou letu, ktorá nesie označenie Long Range Stand Off Weapon (LRSO). Na základe tejto zmluvy zrealizuje Boeing vývoj a následnú úpravu vybavenia lietadiel a rakiet, čo umožní plnú integráciu a testovanie LRSO pre celú flotilu lietadiel B-52H. Očakáva sa, že program bude dokončený do 31. decembra 2024 a týka sa 76 bombardérov.

Zaujímavé je, že hoci s integračnými prácami sa začína už dnes, strela LRSO je ešte stále vo vývoji a nebude zavedená skôr ako v roku 2030. V auguste 2017 udelilo americké letectvo spoločnostiam Lockheed Martin a Raytheon dve samostatné zákazky, každú v hodnote asi 900 miliónov dolárov. Na základe týchto zmlúv majú do roku 2022 obe spoločnosti dodať prototyp strely LRSO, pričom letectvo si vyberie jedno z týchto riešení a bude pokračovať vo financovaní jeho vývoja. 

LRSO bude pokročilou strelou s plochou dráhou letu a jadrovou hlavicou, ktorá nahradí v súčasnosti zavedené AGM-86 ALCM. Bude navrhnutá tak, aby dokázala preniknúť aj cez integrované systémy protivzdušnej obrany a zničiť ciele strategickej dôležitosti. LRSO sa tak po zavedení do arzenálu amerických bombardérov stane jedným z prvkov jadrového odstrašenia. 

Strela bude potenciálne schopná ohroziť aj ciele, ktoré by mohli byť pre niektoré stealth lietadlá neprístupné. Je vyvíjaná s ohľadom na to, že v budúcnosti sa objavia moderné systémy protivzdušnej obrany, ktoré budú schopné odhaliť širšiu škálu lietadiel, vrátane niektorých stealth bombardérov. Takáto jadrová strela s dlhým dosahom je preto považovaná za kľúčovú z hľadiska odstrašenia možných protivníkov a z hľadiska zabránenia vojny veľkých mocností.

Na rozdiel od zastaranej AGM-86 ALCM, ktorá bola integrovaná iba v B-52, LRSO bude spadať aj do arzenálu nových stealth bombardérov B-21. Hoci predstavitelia letectva hovoria, že ALCM predstavuje stále efektívnu zbraň, priznávajú, že novo vyvíjané systémy protivzdušnej obrany budú pre ňu výzvou.

Konfigurácia B-52 pre LRSO je v súlade s prebiehajúcim úsilím amerického letectva, ktoré sa snaží prerobiť bombovnicu lietadla tak, aby v nej mohli byť nesené aj bomby JDAM. V súčasnosti ich môže bombardér niesť len externe, pričom po požadovaných úpravách by B-52 mohla niesť dodatočných osem bômb JDAM interne. Zároveň by toto vylepšenie umožňovalo pri niektorých misiách niesť výzbroj len v bombovnici, čím by sa znížil odpor vzduchu a zvýšil dolet. Do roku 2022 by mala prebehnúť aj integrácia, ktorá rozšíri arzenál B-52 o moderné riadené strely dlhého dosahu JASSM-ER ako aj klamné ciele ADM-160 MALD.

Zdroj: Boeing contracted to integrate LRSO cruise missile with the B-52H bomber