Belgicko zrejme vsadí na F-35

23.10.2018

Na základe neoficiálnych informácií z belgického vládneho zdroja Belgicko nahradí svoje zastarané stíhačky F-16 stealth lietadlami F-35A. V prípade schválenia tohto rozhodnutia vládou by sa Belgicko stalo v poradí už 12. krajinou, ktorá objedná stíhacie lietadlá tohto typu.

Belgické letectvo plánuje nahradiť 54 stíhacích lietadiel F-16, ktoré budú vyradené v období od roku 2023 do 2028. Hlavným konkurentom americkej F-35 bol európsky Typhoon. Toto leto však Belgicko oznámilo, že okrem týchto dvoch možností zvažuje aj nákup francúzskych stíhačiek Rafale alebo modernizáciu celej svojej flotily F-16. Definitívne rozhodnutie by mala belgická vláda oficiálne oznámiť do 29. októbra.

Zatiaľ to však vyzerá, že Belgicko sa rozhodlo pre americké lietadlo 5. generácie. Výhra F-35 by viac upevnila dominanciu týchto stíhačiek medzi zákazníkmi v Európe a zasadila by ťažký úder francúzsko-nemeckým ambíciám o vybudovanie európskych obranných spôsobilostí novej generácie.

Príklon belgickej vlády k americkej F-35 spôsobil zrejme aj fakt, že susedné Holandsko je už prevádzkovateľom tohto stíhacieho lietadla. Navyše pred niekoľkými rokmi sa obe krajiny dohodli, že spoja svoje zdroje pri kontrole spoločného vzdušného priestoru a prevádzkovanie jedného typu lietadla bude z hľadiska interoperability efektívnejšie.

Okrem toho má Belgicko už po desaťročia dohodu s NATO, ktorá vyžaduje, aby jeho lietadlá boli schopné niesť americké jadrové zbrane. Pre prípad možnej atómovej vojny skladuje Belgicko, podobne ako susedné Nemecko, isté množstvo jadrovej munície. Certifikácia európskych lietadiel (akým je napríklad Eurofighter) pre vyzbrojenie jadrovými zbraňami je politicky komplikovaná a vzhľadom na súčasný stav transatlantických vzťahov priam až nemožná. V tomto smere predstavuje F-35 pre Belgicko najschodnejšiu cestu.

Jadrový arzenál stíhačiek F-35 bude pozostávať z atómových bômb B61-12. Táto bomba je práve vo vývoji a začiatkom júna uskutočnilo americké letectvo jej prvé kvalifikačné testy. Dokončenie novej taktickej jadrovej bomby je naplánované na rok 2020 a s integráciou do lietadiel F-35 sa počíta do roku 2022.

Vývoj najnovšej verzie taktickej jadrovej bomby B61 mimoriadne znepokojuje Moskvu. Ako uviedol bývalý náčelník štábu strategických raketových vojsk generálplukovník Viktor Esin, možnosť rozmiestniť nosiče B61-12 na leteckých základniach NATO v Litve alebo v Lotyšsku, mení charakter tejto munície z taktickej na strategickú. Zdôraznil, že "vo vzťahu k Rusku [takto vyzbrojené lietadlá] prestávajú byť taktickými, pretože sú schopné ľahko sa dostať k objektom hlavného priemyselného regiónu krajiny a k veľkým mestám vrátane Moskvy. Bomba B61-12 umožňuje výrazne doplniť strategické ofenzívne sily, ktorými Spojené štáty v súčasnosti disponujú."

Belgicko má v úmysle nahradiť zastaranú flotilu F-16 nákupom 34 nových stíhacích lietadiel. V januári ministerstvo zahraničných vecí USA predbežne schválilo belgickému letectvu predaj 34 lietadiel F-35A vo výške 6,53 miliardy dolárov, pričom v tejto sume je už zahrnutých 38 motorov Pratt & Whitney F-135 ako aj vybavenie pre výcvik a logistiku. Celková cena je mierne nadhodnotená a dá sa očakávať, že po uzavretí finálnej zmluvy medzi firmou Lockheed a belgickou vládou bude nižšia.

Zdroj:

Belgium reportedly picks F-35 for future fighter jet

F-35 с термоядерной бомбой "легко достанет" до Москвы