Black Hawky nedokážu nahradiť ruské Mi-17

26.06.2018

Zo správy vrchného amerického vojenského pozorovateľa vyplýva, že UH-60A+ Black Hawk, ktoré Spojené štáty dodávajú afganským vzdušným silám, sú menej spôsobilé a náročnejšie na údržbu ako ruské helikoptéry Mi-17 Hip.

"Nie je možné v nich (UH-60A+) prepravovať väčší náklad, ktorý Mi-17 previezť dokážu a vo všeobecnosti sú potrebné takmer dva Black Hawky, aby transportovali náklad jedného Mi-17," uvádza posudok. "Okrem toho Black Hawky nedokážu lietať v takých výškach ako Mi-17 a z toho dôvodu nemôžu operovať v istých odľahlých oblastiach Afganistanu, kde Mi-17 býva zvyčajne nasadený." Táto správa vzbudzuje obavy, že súčasná situácia by mohla obmedziť schopnosti Afganistanu vykonávať vojenské operácie po celej krajine.

Ide o pomerne usvedčujúce oznámenie samotného Pentagonu, ktorý dlhodobo podporuje dodávky Black Hawkov afganským vzdušným silám ako náhradu za osvedčené ruské Mi-17. Americká armáda má v pláne zmodernizovať afganské letectvo aj špeciálne jednotky, pričom celkovo im chce dodať 160 vrtuľníkov UH-60. Cieľom je zlepšenie schopnosti afganskej armády vykonávať operácie nezávisle od koalície pod vedením NATO.

Od decembra 2017 majú afganské vzdušné sily osem vrtuľníkov UH-60A + a do konca roka 2019 by ich mali prevádzkovať až 52. Modely typu A+ majú rovnaké motory ako neskoršie UH-60L, ale chýbajú im najnovšie modernizačné prvky, ako sú napríklad digitálne systémy riadenia letu. Napriek tomu sú Black Hawky oveľa komplexnejšie stroje ako Mi-17, čo spôsobuje ďalšie problémy s údržbou a logistikou. Pričom pri Mi-17 dokáže afganský personál zrealizovať až 80 percent údržby samostatne vo svojej krajine."

"Vzhľadom na úroveň všeobecného vzdelania v afganskej populácii je Mi-17 z hľadiska údržby oveľa vhodnejší ako UH-60A," uviedol vrchný americký veliteľ pre operácie v Afganistane. "Ukazuje sa, že afganské letectvo bude pri údržbe Black Hawkov v krátkom a strednom časovom horizonte takmer úplne odkázané na externých dodávateľov."

Koniec vojny s Talibanom je zatiaľ v nedohľadne a táto technika bude musieť byť aj naďalej nasadzovaná v neprístupných vysokohorských oblastiach. Bude preto zaujímavé sledovať ako sa s týmto problémom vysporiadajú afganské vzdušné sily a ako sa nakoniec celá situácia vyvinie.

Zdroj: Pentagon Admits Afghanistan's New Black Hawks Can't Match Its Older Russian Choppers