Boeing Insitu získal ďalších zákazníkov v Ázii

05.06.2019

Insitu, sesterská spoločnosť Boeingu, dodá štyrom ázijským krajinám bezposádkové lietadlá ScanEagle v celkovej hodnote 47,93 milióna dolárov.

Celkovo zmluva zahŕňa dodávku 34 bezpilotných lietadiel Malajzii (12 kusov), Indonézii (8 kusov), Filipínam (8 kusov) a Vietnamu (6 kusov). Súčasťou kontraktu sú aj náhradné diely a komponenty, nástroje, výcvik personálu a zabezpečenie údržby dronov.

Výroba lietadiel bude prebiehať hlavne v USA, v podnikoch v Bingene, ktoré zabezpečia až  77% všetkých prác. Na produkcii sa však bude do istej miery podieľať aj priemysel jednotlivých ázijských krajín - Malajzia (9%), Filipíny (5%), Vietnam (5%) a Indonézia (4%). Výrobné práce by mali byť ukončené do marca 2022.

ScanEagle je bezpilotné lietadlo s rozpätím krídel 3,11 m a dlhé 1,55 m. Dron štartuje z pneumatického katapultu a pristátie zabezpečuje záchytné lano systému Skyhook. ScanEagle je určený na širšiu škálu úloh. Okrem prieskumu dokáže napríklad pomocou laseru označiť pozemné ciele, ktoré môžu byť následne zničené pomocou laserom navádzaných bômb alebo rakiet z inej leteckej platformy.

Dron vydrží vo vzduchu viac ako 24 hodín, pričom jeho cestovná rýchlosť je 93 až 111 km/h. Jeho výškový dostup predstavuje 5 944 m, vďaka čomu môže lietať mimo dosah rakiet z prenosných protilietadlových kompletov.

Senzorová sada lietadla pozostáva z dennej a nočnej kamery, ale novšie modely sú vybavené aj rádiolokátorom pre detailné mapovanie terénu. To umožňuje dronu objaviť napríklad obrnenú techniku nepriateľa aj pri zhoršených meteorologických podmienkach, kedy výstup z kamier nie je postačujúci.

Toto bezpilotné lietadlo môže byť ovládané manuálne alebo vďaka GPS prijímaču môže letieť úplne autonómne.