Boeing predstavil nový bezposádkový letecký systém

06.05.2020

Včera sa uskutočnil roll out nového autonómneho dronu, ktorý vyvíja Boeing pre Austrálske kráľovské vzdušné sily. Lietadlo je súčasťou tzv. Airpower Teaming System (ATS), ktorého úlohou bude spolupracovať s pilotovanými stíhačkami.

Austrália sa tým zaradila do malej skupiny vyspelých krajín, ktoré už experimentujú s autonómnymi lietadlami. RAAF plánuje kúpiť tri bezpilotné takéto lietadlá a požiť ich na letové testy. Cieľom RAAF je úspešná integrácia dronov so stíhačkami a inými bojovými lietadlami. To umožní zvýšiť bezpečnosť pilotov tým, že počas boja vystaví najväčšiemu riziku nízkonákladové prostriedky bez posádky.

Boeing predstavil systém ATS prvýkrát na austrálskej medzinárodnej leteckej výstave v Avalone vo februári 2019, kde vystavoval maketu dronu v skutočnej veľkosti. V apríli tohto roku sa mu podarilo dokončiť prvé predprodukčné lietadlo.

Bezposádkové lietadlo systému ATS je dlhé 11,6 metra a má vymeniteľný nos, v ktorom sú rôzne typy senzorov. Letectvo tak môže v krátkom čase pripraviť lietadlo na rôzne druhy misií len výmenou nosu s odlišnou senzorovou výbavou.

Lietadlo nebude ovládané na diaľku, ako to dnes poznáme napríklad pri drone MQ-9 Reaper, ale bude využívať "umelú inteligenciu". Ako to bude fungovať, predstavitelia Boeingu neuviedli. Predpokladá sa však, že dron len dostane informáciu o konkrétnej misii, na základe čoho bude pracovať autonómne. To umožní posádkam lietadiel plne sa sústrediť na riešenie veľkých taktických úloh, namiesto neustáleho poskytovania drobných navigačných pokynov spoluletiacemu dronu.

Nízke náklady sa pri výrobe lietadla podarilo zabezpečiť tým, že boli použité špeciálne kompozitné materiály naplnené kaučukom. Úsporu priniesla tiež výroba veľkých komponentov, ktorých využitie znižuje čas potrebný na montáž.

Predstavitelia spoločnosti Boeing odmietli komentovať cenu lietadla. Dali však jasne najavo, že Boeing chce byť konkurencieschopný pri porovnaní so svojím hlavným konkurentom XQ-58 Valkyrie od firmy Kratos Defense and Security, o ktorý má záujem americké letectvo. Odhadovaná cena dronu XQ-58A Valkyrie, ktorý by mal pracovať spoločne so stíhačkami F-22 a F-35, je 2 až 3 milióny dolárov (v závislosti od objemu výroby).

Doterajšie náklady na vývoj ATS nie sú známe, minulý rok však austrálska vláda investovala do programu 40 miliónov austrálskych dolárov (asi 37 miliónov eur). Výšku vlastných investícií do programu Boeing odmieta zverejniť.