Boeing vyvinie pre námorníctvo tankovací dron

31.08.2018

Včera sa stal Boeing víťazom súťaže o vývoj nového bezposádkového vzdušného tankeru MQ-25 Stingray, ktorý bude operovať z paluby lietadlových lodí.

Americké námorníctvo uzavrelo so spoločnosťou Boeing Defense zmluvu vo výške 805,3 milióna dolárov na vývoj a výrobu prvých štyroch dronov MQ-25A. Táto suma by mala pokryť náklady na finálny konštrukčný návrh, vývoj, výrobu, testovanie, dodávku a podporu bezpilotných lietadiel MQ-25A vrátane ich integrácie do leteckého krídla lietadlovej lode.

Práce na vývoji a výrobe prototypov plánuje Boeing realizovať vo svojom závode v St. Louis, kde vyrába aj stíhačky F/A-18, EA-18G a F-15. S dosiahnutím počiatočnej operačnej spôsobilosti MQ-25 sa počíta do roku 2024.

Boeingu sa v tejto súťaži podarilo poraziť návrhy od konkurenčných spoločností Lockheed Martin a General Atomics Aeronautical Systems. Obe tieto firmy sa rozhodli, že nevytvoria prototypy skôr, ako bude vyhlásený víťaz súťaže. Na rozdiel od nich Boeing vyrobil plnohodnotné a funkčné lietadlo, ktoré prešlo náročnými testami rolovania a prevádzky v tesných priestoroch paluby lietadlovej lode. Zatiaľ však tento stroj neuskutočnil svoj prvý skúšobný let. Do súťaže sa spočiatku zapojila aj firma Northrop Grumman, ktorá chcela postaviť tankovacie lietadlo na báze X-47B, v októbri 2017 však prekvapivo odstúpila.

MQ-25 Stingray umožní predĺžiť akčný rádius iných palubných lietadiel, ako sú F/A-18 Super Hornet, EA-18G Growler alebo čoskoro zavedená F-35C. Urýchlený vývoj takéhoto vzdušného tankeru iniciovali rastúce vojenské schopnosti Číny a Ruska. Tieto krajiny už disponujú modernými protilodnými strelami, ktorými dokážu udržať americké lietadlové lode od bojovej zóny v dostatočnej vzdialenosti, čím im zabránia efektívne sa zapojiť do bojovej činnosti.

Základnou požiadavkou na nový tankovací dron je schopnosť dodať 6350 kg paliva iným lietadlám, ktoré sa nachádzajú v okruhu asi 900 km od lietadlovej lode. Väčšina informácií o konštrukcii lietadla MQ-25 je zatiaľ utajená. Nie je známa presná veľkosť a tvar krídel, výrobca motorov, avionika ani úroveň autonómnosti jednotlivých systémov. Oficiálne fotografie prvého prototypu od Boeingu dôsledne zakrývajú hlavné detaily konštrukcie. Jediné, čo z fotografií vieme je, že prototyp má klasickú konštrukciu s krídlami a dvomi chvostovými plochami v tvare písmena "V" smerujúcimi nahor. Je tiež známe, že lietadlo bude vybavené tankovacím systémom od spoločnosti Cobham, ktorým sú vybavené aj Super Hornety.

V prípade, že sa Boeingu podarí dotiahnuť vývoj tohto lietadla úspešne do konca, získa zmluvu na výrobu 72 lietadiel MQ-25 Stingray, ktoré budú operovať z lietadlových lodí triedy Nimitz a triedy Ford.

Zdroj: US Navy awards Boeing $805 million MQ-25A Stingray contract